29.06.2020/08:26

Branża e-papierosów apeluje do premiera Morawieckiego o odroczenie akcyzy

Producenci i dystrybutorzy e-papierosów oraz liquidów twierdzą, że akcyza jaka zostanie nałożona od lipca na wyroby w postaci płynów do elektronicznych papierosów oznacza dla firm "stanięcie na skraju bankructwa". Branża wysłała w tej sprawie list do premiera Morawieckiego. Twierdzi w nim, że planowany moment wprowadzenia akcyzy "jest wyjątkowo niekorzystny, gdyż zbiega się w czasie ze spadkami wynikającymi z lockdownu gospodarczego".

- Branża e-papierosów za sprawą realnej stawki akcyzy na poziomie nigdy niespotykanym na rynku tradycyjnych wyrobów tytoniowych, tj. podwyższającym wielokrotnie o 100 proc. ceny jej produktów, stanie lada dzień na skraju bankructwa - napisano w apelu do szefa rady ministrów.

I dodano: - Najlepszym, ale nie jedynym negatywnym przykładem są Włochy, gdzie wprowadzenie realnej akcyzy na e-papierosy załamało totalnie branżę, pozbawiając tym samym Budżet nie tylko oczekiwanych wpływów, ale również generując dodatkowe wydatki natury socjalnej (wypłata zasiłków) oraz zdrowotnej (na rynku pojawiły się wyroby z szarej strefy, niezweryfikowane pod kątem zdrowotnym).

Autorzy listu - członkowie branżowego stowarzyszenia "Nie dla tytoniu!" - wskazują Morawieckiemu, że są za wprowadzeniem podatku akcyzowego "równo z banderolowaniem", czyli od stycznia 2021 r. - Wówczas powinna się unormować sytuacja gospodarcza z koronawirusem, więc nie wzrośnie bezrobocie z powodu podupadających firm, a rząd będzie pewny wpływów pieniężnych – tłumaczy Justyna Lipowicz ze wspomnianego stowarzyszenia.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • fryc 30.06.2020

    przecież o to chodzi żeby zwykłe papierosy nie miały konkurencji i były większe wpływy do budżetu.takie apele bez sensu.
    chyba znowu odroczą na 3 miesiące bo II tura wyborów.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.