19.01.2021/15:26

Branża handlowa ma duże problemy z wypłacalnością [RAPORT 2020]

Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w 2020 r. wyniosła 1243 przypadki i jest wyższa o 22 proc. w porównaniu z rokiem 2019. O blisko 39 proc. wzrosła liczba upadłości i restrukturyzacji w firmach z branży handlu detalicznego.

Takie dane płyną w opracowania firmy Coface. Autorzy opracowania podkreślają, że upadłości mogłoby być jeszcze więcej, gdyby nie zakłócenia w pracach sądów w dobie pandemii.

To jakie branże najmocniej odczuwają niewypłacalność pośród przedsiębiorców pokrywa się z siłą i skalą obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią. Najwyższy wzrost niewypłacalności – o 54 proc. – zanotowały usługi (w tym zakwaterowanie i gastronomia o 186 proc.). W przypadku handlu detalicznego niewypłacalność wzrosła o 39 proc. W 2020 roku liczba upadłości i restrukturyzacji wyniosła 107, podczas gdy w zeszłym roku wskaźnik ten osiągnął poziom 77 firm. Co ważne, zanotowano również wysoki wzrost niewypłacalności w rolnictwie – o 52 proc. względem zeszłego roku.

Zdaniem ekspertów Coface bardzo ciekawą sytuację możemy zaobserwować w statystykach upadłościowych dotyczących firm handlowych.

- Hurtownicy radzą sobie stosunkowo dobrze i szybko dostosowali się do zmieniającej się koniunktury. Liczba upadłości w tym segmencie spadła o 12 proc. Należy jednak wziąć pod uwagę, że działalność hurtowa obejmuje bardzo szeroki wachlarz artykułów: od stali, przez materiały budowlane (w tych segmentach sytuacja wygląda bardzo dobrze, ze względu na wysoki popyt), aż po artykuły spożywcze (gdzie sytuacja hurtowników jest już zdecydowanie gorsza) - tłumaczy Marcin Siwa, dyrektor oceny ryzyka w Regionie Coface Central Europe.

I dodaje: - Rzeczywisty wpływ kryzysu wywołanego Covid-19 i restrykcji wprowadzanych przez rząd widać w statystykach upadłościowych dotyczących handlu detalicznego. Wiele z tych firm musiało bardzo radykalnie ograniczyć działalność, część z nich została zmuszona nawet do okresowego zamknięcia placówek handlowych. Spowodowało to znaczące pogorszenie ich sytuacji finansowej oraz problemy płynnościowe. Dlatego w handlu detalicznym wzrost liczby upadłości jest znaczący i osiągnął w 2020 roku 39 proc.

Eksperci podkreślają również, że sytuacja w branży może się nadal pogarszać, ze względu na wciąż istniejące w IV kwartale ograniczenia w handlu detalicznym. Mogą one zebrać żniwo niewypłacalności w kolejnych kwartałach 2021 roku.

Względnie dobra pozostaje sytuacja producentów żywności. W 2019 roku liczba upadłości i restrukturyzacji sięgnęła 41. W zeszłym roku wyniosła 43 firmy.
 

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także