22.07.2021/13:28

Branża handlowa wzywa Komisję Europejską do działań na rzecz przestrzegania zasad praworządności w Unii Europejskiej

EuroCommerce, największe w Europie zrzeszenie krajowych organizacji reprezentujących branżę handlową (członkiem jest m.in. polski POHiD), przekonuje, że sektor odczuwa "szkodliwe skutki braku poszanowania praworządności, szczególnie - ale nie wyłącznie - w Europie Środkowo-Wschodniej". Dyrektor generalny EuroCommerce Christian Verschueren zaapelował do Komisji Europejskiej o szybkie działania, których celem będzie zapewnienie poszanowania dla rządów prawa na terenie całej Unii Europejskiej.

Stanowisko EuroCommerce to reakcja na opublikowany w ostatnich dniach przez Komisję Europejską raport na temat stanu praworządności we wspólnocie i wszystkich krajach wchodzących w jej skład. W dokumencie znalazło się wiele krytycznych uwag odnoszących się do sytuacji w Polsce. KE wskazała m.in. na "poważne obawy" związane z reformami polskiego wymiaru sprawiedliwości, zagrożenie dla niezawisłości sędziów, ryzyko nieskutecznej walki z korupcją na wysokim szczeblu i ograniczanie pluralizmu mediów. Dostało się także Węgrom.

Christian Verschueren, dyrektor generalny EuroCommerce, podkreśla, że "wszystkie społeczeństwa opierają się na równym i sprawiedliwym stosowaniu prawa, a biznes może prawidłowo funkcjonować tylko w przewidywalnych i skutecznych ramach prawnych". - Usuwając ten kamień węgielny, na którym zbudowany jest jednolity rynek i instytucje europejskie, kraje podważają same podstawy UE. Działając krótkowzrocznie, utrudniają również przedsiębiorstwom z takich branż jak handel detaliczny i hurtowy zdolność do inwestowania, tworzenia miejsc pracy i działania w celu służby konsumentom - powiedział Verschueren.

- Zdecydowanie wspieramy komisarza Reyndersa (komisarz ds. sprawiedliwości w KE - dop. red.) w działaniach na rzecz zapewnienia, że Europa i jej obywatele mogą oczekiwać, iż wszystkie kraje będą przestrzegać systemu operatego na zasadach ustanowionych przez UE. Wzywamy Komisję do podjęcia pilnych działań w celu egzekwowania tych przepisów - dodał dyrektor generalny EuroCommerce.

Organizacja reprezentująca branżę handlową wskazuje wprost, że jej członkowie odczuwają negatywne skutki braku poszanowania dla rządów prawa. Choć Polska nie została wymieniona z nazwy w stanowisku EuroCommerce, to jednak wskazanie m.in. na region Europy Środkowo-Wschodniej wyraźnie sugeruje, że chodzi przede wszystkim o nasz kraj i o Węgry.

- Sprzedawcy detaliczni i hurtownicy w tych krajach muszą się mierzyć z arbitralnymi działaniami administracyjnymi i legislacyjnymi, często w drodze dekretów omijających zwykłe procedury parlamentarne, nie mając odpowiedniego dostępu do krajowych decydentów - wskazano, podkreślając także częsty brak możliwości dochodzenia swoich racji przed niezależnymi i sprawnie działającymi sądami.

EuroCommerce stoi na stanowisku, że niektóre rządy decydują się na środki, które "w oczywisty sposób naruszają prawo UE". Zdarza się też, że nie respektują orzecznictwa krajowego oraz ignorują lub starają się uciszyć krytykę pojawiającą się w związku z podejmowanymi decyzjami. Podkreślono też, że władze niektórych państw przy okazji implementacji prawa unijnego do swoich (krajowych) porządków prawnych dodają do niego elementy, które są niezgodne z prawem UE.

Największe zrzeszenie handlu w Europie żąda, aby Komisja Europejska wykorzystała wszelkie dostępne jej instrumenty w celu szybkiego przeciwdziałania wszelkim naruszeniom rządów prawa, łącznie z uzależnieniem funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. EuroCommerce apeluje także do wszystkich państw członkowskich UE, aby powstrzymały się od działań protekcjonistycznych oraz od dyskryminacji unijnych przedsiębiorstw funkcjonujących na ich terytorium.

Ponadto EuroCommerce domaga się, aby Parlament Europejski "kontynuował doskonałą pracę" polegającą na wywieraniu nacisku na wszystkie unijne i krajowe instytucje "w celu przywrócenia i utrzymania praworządności w całej UE". Organizacja chciałaby również, aby w przyszłych raportach na temat stanu praworządności przygotowywanych przez Komisję Europejską (najnowsza edycja raportu była dopiero drugą) pojawił się rozdział dedykowany analizie rządów prawa z perspektywy biznesu. Aktualnie raport dotyczy tylko czterech obszarów: systemu wymiaru sprawiedliwości, walki z korupcją, pluralizmu i wolności mediów, oraz innych kwestii instytucjonalnych związanych z mechanizmami kontroli i równowagi.

W skład EuroCommerce wchodzi kilkadziesiąt organizacji reprezentujących branżę handlową na szczeblu krajowym w niemal wszystkich państwach UE i pojedynczych krajach spoza wspólnoty (łącznie 28 państw). Jedynym polskim członkiem tego podmiotu jest Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, zrzeszająca duże, międzynarodowe sieci handlowe.

Oprócz krajowych organizacji lobbystycznych, członkami EuroCommerce są także liczne firmy i sieci handlowe (głównie spożywcze, ale nie tylko) działające na kontynencie europejskim, m.in.: Jeronimo Martins (Biedronka, Hebe, Pingo Doce), Auchan, Carrefour, Ikea, Metro Group (Makro Cash&Carry), Schwarz Group (Lidl, Kaufland), SPAR, Tesco, Primark, Kingfisher (Castorama), Amazon, Coop, Inditex (Zara), Rewe, Ceconomy (Media Markt) i Mercadona.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Klimat 23.07.2021

    Ten Pan nie lubi krajów dawnego bloku wschodniego i ochoczo realizuje co mu POHiD podpowiada.A, że POHiD nie jest organizacją polską,to jest partnerem,aby znowu skarcić Polaków, że są niepokorni!

  • MAF 22.07.2021

    Prawo UE działa i UOKiK oraz inne organy kontroli rynku o tym wiedzą, robiąć stosowny uzytek. Zatem, jesli tak, to niepraworządne postepki państwa powinny być eliminowane w oparciu o toż samo prawo. Przecież nie może on działać tylko wjedną stronę, ani tym bardziej wybiórczo w dowolnie innej niż jednostronna formule. EuroCommerce ma rację i tyle, albo rybki albo woda po rybkach,

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także