29.11.2018/09:54

Branża: nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele będzie kolejnym bublem

Nowelizowana w pośpiechu, praktycznie bez konsultacji w środowisku handlowców oraz bez oceny skutków zmiany ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele niepokoi branżę i ekspertów – pisze „Rzeczpospolita”.

W czwartek 29 listopada Komisja Polityki Społecznej i Rodziny zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Przypomnijmy, że zaledwie półtora tygodnia wcześniej projekt ten złożyła grupa posłów PiS. Nowelizacja stanie na posiedzeniu Sejmu już 5 grudnia.

Jak pisaliśmy w portalu wiadomoscihandlowe.pl, autorzy projektu przekonują, że ustawa ma usunąć przypadki nadinterpretacji zapisów ustawy (m.in. słynna kwestia prowadzenia działalności w dni objęte zakazem powołując się na status placówki pocztowej czy doprecyzowanie, kto jako członek rodziny będzie mógł w trakcie zakazu pomagać właścicielowi sklepu).

Cytowani przez „Rzeczpospolitą” eksperci podkreślają jednak, że projekt w żaden sposób nie odnosi się do widocznych już skutków obowiązującej od marca br. ustawy.

Gazeta, powołując się na dane Nielsena zauważa, że małe sklepy, które miały skorzystać dzięki ustawie, tracą udziały w rynku, zaś beneficjentem nowego prawa są te podmioty, w które ustawa miała uderzyć, czyli głównie dyskonty. Wynika to przede wszystkim z tego, że ograniczenie handlu w niedziele mocno zmieniło styl robienia zakupów wśród Polaków – wiedząc, że sklepy będą zamknięte, kupują oni więcej na zapas, to zaś nie sprzyja zaopatrywaniu się w małych placówkach, a właśnie w dyskontach czy na stacjach paliw, których ustawa nie obowiązuje.

Zdaniem cytowanego przez „Rzeczpospolitą” Roberta Gwiazdowskiego z Centrum im. Adama Smitha najlepszym rozwiązaniem byłaby nowelizacja Kodeksu Pracy, w którym znalazłaby się gwarancja dwóch wolnych niedziel w miesiącu dla pracowników.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.