01.04.2020/18:43

British American Tobacco pracuje nad szczepionką przeciw koronawirusowi

Amerykańska firma biotechnologiczna Kentucky BioProcessing (KBP) należąca do British American Tobacco (BAT), pracuje nad szczepionką przeciw COVID-19. Obecnie przechodzi ona testy przedkliniczne. Jeśli badania powiodą się, BAT ma nadzieję, że przy wsparciu odpowiednich partnerów oraz agend rządowych, będzie można wyprodukować między 1 a 3 mln dawek szczepionki tygodniowo, począwszy od czerwca.

KBP działa na zasadach komercyjnych, jednak intencją firmy jest to, żeby całość prac wokół tworzenia szczepionki przeciw COVID-19 odbywała na zasadach pro bono. Do stworzenia szczepionki wykorzystuje się należącą do BAT technologię opartą o szybkorosnące rośliny tytoniu.

KBP sklonowała ostatnio fragment sekwencji genetycznej COVID-19, co pozwoliło na wytworzenie potencjalnego antygenu – substancji, która wywołuje odpowiedź immunologiczną organizmu,
a w szczególności produkcję przeciwciał. Antygen ten został następnie wprowadzony do rośliny tytoniowej w celach reprodukcji, a potem kiedy rośliny zostały zebrane został on oczyszczony i obecnie poddany jest testom przedklinicznym.

BAT obecnie poszukuje możliwości współpracy z agendami rządowymi, żeby jak najszybciej przeprowadzić badania kliniczne. Firma wierzy, że dzięki wsparciu rządowych  i pozostałych producentów będzie można wyprodukować między 1-3 mln dawek szczepionki tygodniowo.

- Współpracujemy z Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków i szukamy wskazówek co do dalszych kroków. Współpracujemy również z brytyjskim Departamentem Zdrowia i Opieki Społecznej oraz BARDA (Biomedical Advanced Research and Development) w USA, aby zaoferować nasze wsparcie i dostęp do naszych badań w celu przyspieszenia prac nad szczepionką na Covid-19 - komentuje Dr David O'Reilly, dyrektor badań naukowych w BAT.

- Opracowanie szczepionki to trudne i złożone zadanie, ale wierzymy, że dokonaliśmy znaczącego przełomu dzięki naszej platformie technologicznej i jesteśmy gotowi do współpracy z rządami
i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby pomóc w wygraniu wojny z Covid-19. W pełni zgadzamy się z apelem Organizacji Narodów Zjednoczonych o zaangażowanie całego społeczeństwa w walkę
z globalnymi problemami – zaznacza.

I dodaje: - KBP od pewnego czasu pracuje nad alternatywnymi sposobami wykorzystania możliwości technologicznych, wiedzy i badań, jakimi dysponują producenci wyrobów tytoniowych. Jednym
z takich alternatywnych zastosowań jest opracowanie szczepionek roślinnych. Jesteśmy zaangażowani w globalne wysiłki na rzecz powstrzymania rozprzestrzeniania się Covid-19 przy użyciu tej technologii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.