06.11.2019/09:24

Browary Kompanii Piwowarskiej zasilane energią wiatrową

Kompania Piwowarska zawarła z innogy umowę na zakup energii elektrycznej pochodzącej całkowicie z odnawialnych źródeł energii. Od 2020 roku trzy browary: w Tychach, w Białymstoku i w Poznaniu będą korzystały z energii elektrycznej produkowanej przez polską farmę wiatrową.

Spółka podkreśla, że jest to pierwsza umowa PPA podpisana w Polsce na dostawę energii z planowanej farmy wiatrowej, która nie korzysta z żadnych dotacji państwowych. Dzięki umowie Kompania Piwowarska zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 66 proc. w porównaniu do roku 2019.

– Cieszę się bardzo, że już w 2021 r. nasze browary przejdą w 100 proc. na energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Już w 2020 roku KP osiągnie ok. 40 proc. udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Jeszcze bardziej cieszy mnie fakt, że umowa ta stanowi podstawę dla innogy do zainwestowania w nowy projekt konstrukcji lądowej, który wesprze program Agendy 2030 ONZ, a także umożliwi realizację wizji środowiskowej naszej spółki macierzystej, Grupy Asahi – powiedział Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej.

Długoterminowy kontrakt będzie ważny przez 10 lat – od 2020 do 2029 r. Od 2020 r. należąca do innogy lądowa farma wiatrowa Nowy Staw znajdująca się w pobliżu Gdańska (73 megawaty) dostarczy Kompanii Piwowarskiej 30 gigawatogodzin rocznie.

Za sprawą planowanej rozbudowy istniejącej farmy w Nowym Stawie (maksymalnie o 11 megawatów), od 2021 roku 100% zapotrzebowania energetycznego browarów KP zostanie pokryte przez energię elektryczną pochodzącą z wiatru. Farma wiatrowa będzie dostarczać do wspomnianych trzech browarów 80 gigawatogodzin rocznie.

Robert Macias, członek zarządu innogy Renewables Polska wyjaśnił, że umowa pomiędzy innogy a Kompanią Piwowarską jest pierwszą na taką skalę. Transakcja pozwoli też na rozbudowę elektrowni wiatrowej w Nowym Stawie, dzięki czemu już w 2021 roku innogy pokryje całkowite zapotrzebowanie energetyczne zakładów Kompanii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.