11.01.2018/14:18

Bruksela szykuje nowy, europejski podatek od torebek foliowych

Unia Europejska pracuje nad projektem nowego prawa, które miałoby doprowadzić do dalszego obniżenia poziomu zużycia plastikowych toreb i innych opakowań plastikowych w krajach członkowskich - donoszą zachodnie media. Szczegóły planowanej regulacji nie są jeszcze znane, jednak pierwsze informacje wskazują na to, iż będzie to nowy podatek, który zostanie wprowadzony poprzez unijną dyrektywę.

- Zamierzamy zaproponować możliwość wprowadzenia podatku od plastiku, tak aby zachęcić do redukowania poziomu zużycia plastikowych opakowań - zapowiedział w Brukseli Günther Öttinger, komisarz ds. budżetu. Danina miałaby dotyczyć różnych rodzajów opakowań z plastiku, w tym plastikowych toreb, jakie wydawane są w sklepach.

Przypomnijmy, że w Polsce od 1 stycznia br. obowiązuje już opłata recyklingowa za torebki foliowe. Wprowadzona została w naszym kraju ze względu na... przepisy Unii Europejskiej. Zgodnie z unijną dyrektywą, każdy kraj ma wybór - albo wprowadzi opłatę od foliówek, albo w inny sposób doprowadzi do znacznego obniżenia poziomu zużycia torebek. Polska zdecydowała się na ten pierwszy wariant. Podobne opłaty od foliówek obowiązują już w kilku unijnych krajach, m.in. w Holandii, Francji, czy krajach skandynawskich.

Wygląda na to, że Unia Europejska zamierza pójść o krok dalej i tym razem zaproponuje ogólnoeuropejski podatek od plastikowych opakowań. Jak wynika z wypowiedzi komisarza Öttingera, może wynikać to z faktu utracenia możliwości wysyłania tego rodzaju odpadów z Europy do Chin w celu recyklingu. Azjatycki kraj odpowiada za połowę światowego importu plastikowych odpadów, ale wraz z początkiem 2018 r. zakazał ich przyjmowania.

- Chiny nie chcą już naszych plastikowych odpadów, musimy więc upewnić się, że jesteśmy w stanie obniżyć poziom zużycia plastiku w Europie - powiedział Öttinger, cytowany przez "De Standaard".

Nie jest pewne, jak dokładnie będzie wyglądał nowy podatek, ani jak dużą swobodę w określaniu jego stawki będą miały państwa członkowskie. Unia Europejska co do zasady nie odgrywa bezpośredniej roli ani w określaniu wysokości podatków, ani w ich pobieraniu - odpowiedzialne są za to kraje wchodzące w skład wspólnoty. Jednak Bruksela w niektórych przypadkach koordynuje działania państw członkowskich. Jednym z przykładów jest wprowadzenie minimalnej stawki 15 proc. VAT na terenie całej UE. Trzeba także podkreślić, że wpływy z ewentualnej daniny nie mogłyby zasilać unijnego budżetu, lecz budżety krajów członkowskich.

Na tym etapie trudno jest przewidzieć, czy europejski podatek od foliówek docelowo mógłby zastąpić opłatę recyklingową obowiązującą od kilku dni w Polsce, czy może... obowiązywałby obok niej. Zachodnia prasa sugeruje, że mechanizm działania europejskiego podatku mógłby być zupełnie inny: daniną objęci zostaliby producenci plastikowych opakowań, a nie konsumenci. To jednak tylko jeden z wariantów i nie można wykluczyć, że ostatecznie UE zdecyduje się na inną wersję podatku. Günther Öttinger zapowiedział, że pod uwagę brane będą oba pomysły.

Należy podkreślić, że wprowadzenie ogólnoeuropejskiego podatku od plastikowych opakowań - w tym plastikowych torebek - może nie być łatwe. Wszystkie decyzje podatkowe podejmowane są bowiem w UE jednomyślnie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.