25.07.2018/10:14

Brytyjski parlament wzywa Tesco do tablicy w sprawie partnerstwa z Carrefourem

Komisja ds. Środowiska, Żywności i Wsi (EFRA) izby niższej brytyjskiego parlamentu wystosowała do Dave'a Lewisa, prezesa Tesco, list z serią pytań dotyczących strategicznego partnerstwa z Carrefourem. Następnym krokiem może być przesłuchanie szefa Tesco przed komisją - relacjonuje portal Fruitnet.

Przewodniczący EFRA Neil Parish napisał do Dave'a Lewisa list z pytaniami, dotyczącymi umowy Tesco – Carrefour. Parlamentarzysta chce poznać szczegóły projektu, aby ocenić, jak strategiczne partnerstwo zakupowe pomiędzy gigantycznymi sieciami detalicznymi wpłynie na sytuację brytyjskich producentów i dostawców – czytamy w serwisie Fruitnet.

Parish pyta, jakie były powody zawarcia umowy, jakie długoterminowe plany mają obie firmy, jakie kroki zamierzają podjąć po upłynięciu pierwszego trzyletniego okresu obowiązywania partnerstwa. „Z relacji prasowych wynika, że partnerstwo ma wzmocnić siłę zakupową Tesco i tym samym obniżyć ceny zakupu. Do jakiego stopnia spowoduje to, że konsumenci będą płacić mniej za produkty codziennego spożycia, kupowane w Tesco? Jak partnerstwo wpłynie na mniejszych brytyjskich producentów i dostawców żywności? Czy należy się spodziewać obniżki cen płaconych przez Tesco takim dostawcom w krótkim i średnim terminie?” – pyta szef komisji EFRA.

Neil Parish jest znany ze sceptycznego nastawienia wobec niektórych posunięć integrujących brytyjski detal, negatywnie wpływających na sytuację farmerów i producentów żywności. Po połączeniu sieci Sainsbury's i Asda wezwał szefów obu firm Mike'a Coupe and Rogera Burnley na przesłuchanie, podczas którego zarzucał im, że niższe ceny zakupu sieci osiągają kosztem dostawców.

Źródło: fruitnet.com

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.