27.05.2019/13:48

Brytyjski regulator rynku chce zablokować fuzję sieci Sainsbury's i Asda na 10 lat

Brytyjski urząd ds. konkurencji podjął działania zmierzające do prawnego zablokowania możliwości powtórnej próby połączenia sieci Sainsbury's i Asda na okres 10 lat.

W miniony czwartek Competition and Markets Authority (CMA) poinformował, że zamierza wydać oficjalne postanowienie, zakazujące sieciom nr 2. i 3. na brytyjskim rynku podejmowania działań na rzecz fuzji. W myśl projektowanego postanowienia, obie spółki miałyby zakaz wzajemnego obejmowania swoich udziałów. Zakaz obowiązywać ma przez 10 lat – jest to standardowy termin w praktyce CMA.

Zakaz dotyczył będzie także spółki Walmart – amerykańskiego właściciela sieci Asda.

Zainteresowane podmioty mają czas do 24 czerwca, by zająć stanowisko w tej kwestii. Jeśli przedstawią istotne argumenty, CMA może zmodyfikować niektóre elementy decyzji.

Jak informował portal wiadomoscihandlowe.pl, 25 kwietnia brytyjski regulator rynku Competition and Markets Authority zablokował planowane połączenie sieci Sainsbury’s i Asda po ustaleniu, że transakcja prowadziłaby do wzrostu cen w sklepach, online i na wielu stacjach paliw w całej Wielkiej Brytanii.

W opublikowanym raporcie końcowym CMA stwierdza, że klienci sklepów i stacji paliw znaleźliby się w gorszym położeniu, gdyby dwie sieci z Wielkiej Czwórki zostały połączone. Ceny mogłyby wzrosnąć, mogłoby też nastąpić pogorszenie jakości i zmniejszenie asortymentów produktów.

Po przeprowadzeniu gruntownego dochodzenia, grupa niezależnych analityków CMA doszła do wniosku, że transakcja skutkowałaby znaczącym zmniejszeniem konkurencyjności rynku, zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Ucierpieliby na tym konsumenci, nie tylko w obszarach, gdzie zlokalizowane są placówki obu sieci.

Informacja o tym, że firma handlowa J Sainsbury i należąca do Wal-Marta sieć Asda prowadzą rozmowy na temat połączenia biznesów na rynku brytyjskim pojawiła się pod koniec kwietnia ub.r. Próba dokonania fuzji obu biznesów miała być odpowiedzią na przejęcie koncernu hurtowego Booker przez Tesco.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.