07.12.2018/13:09

Byli dyrektorzy Tesco, oskarżeni o gigantyczne malwersacje finansowe, uniewinnieni!

Dwóch byłych dyrektorów finansowych Tesco, oskarżonych o to, że stali za oszustwem finansowym, które spowodowało największy kryzys w 100-letniej historii sieci, zostali oczyszczeni z zarzutów. Sąd uznał, że dowody przedstawione przez oskarżycieli były tak słabe, że „w ogóle nie powinny zostać przedstawione w sądzie” – relacjonuje The Guardian.

Chris Bush and John Scouler zostali uniewinnieni w procesie wytoczonym przez Urząd ds. Poważny Oszustw (Serious Fraud Office), dotyczącym skandalu księgowego z 2014 r., w rezultacie którego giełdowa kapitalizacja spółki stopniała w jeden dzień o 1,5 mld funtów.

Sędzia Sir John Royce oświadczył, że „w pewnych kluczowych obszarach dowody przedstawione przez oskarżenie były taki słabe, że w ogóle nie powinny zostać poddane pod rozwagę sądu". Sąd uniewinnił oskarżonych, kończąc tym samym trwający dwa miesiące proces – czytamy na łamach The Guardian.

Afera księgowa – „jeden z najbardziej szokujących epizodów współczesnej historii korporacyjnej” – wybuchła krótko po tym, gdy Dave Lewis objął funkcję prezesa zarządu Tesco. We wrześniu 2014 r. Lewis złożył zawiadomienie o wykrytych potencjalnych manipulacjach księgowych, mających „upudrować” finanse koncernu. Menedżer oświadczył, że zatrudniono zewnętrzny zespół audytorów – księgowych i prawników – którzy badają sprawę. Malwersacje miały w sposób przestępczy „napompować” zyski firmy o 250 mln funtów – przypomina The Gurdian.

Uniewinnienie obu menedżerów oznacza, że żaden z byłych członków zarządu nie został skazany w tej sprawie.

Źródło: theguardian.com

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Otto 08.12.2018

    Niezawisly sąd, nie znalazł dowodów na to, że krętacze z Tesco pod okiem dyplomowanych krętaczy z BIG4 nadmuchali wynik o 250 baniek. Taka sytuacja. Teraz czas na jeszcze lepsze numery.

  • Beengood_bee 07.12.2018

    Czyli do finansowych stejtmentow można wpisać cokolwiek byle ładnie. Piekło zamarzło!

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.