21.10.2020/21:14

Carrefour zainstalował w polskich hipermarketach małe farmy wertykalne [GALERIA]

Już od piątku w dwóch sklepach sieci Carrefour w Warszawie będzie można kupić mikroliście z farm wertykalnych marki Listny Cud. Sieć odpowiada tym samym na wyzwania związane z kryzysem klimatycznym.

Mikroliście to stadium rozwoju rośliny między kiełkiem, a dojrzałą rośliną. Rośliny rosły najpierw na farmie wertykalnej, a następnie zostaną dostarczone do farmy sklepowej, na której będą dojrzewać. Będą odpowiednio naświetlone i nawodnione. Rośliny będzie można kupić w w hipermarketach sieci Carrefour w  Galerii Mokotów oraz Arkadii.

Farmy wertykalne to nowoczesny i ekologiczny sposób uprawy roślin, rozwijający się dynamicznie na świecie. Rośliny uprawiane są pod światłem LED, piętrowo i w zamkniętych pomieszczeniach. Nie używa się przy tym pestycydów, uprawa jest całoroczna i zużywa 90 proc. mniej wody niż rośliny uprawiane w sposób tradycyjny. Poza tym produkowane są lokalnie, co znacząco zmniejsza ślad węglowy, ze względu na krótkie trasy dostaw. Jednocześnie wartość odżywcza roślin uprawianych tą metodą jest taka sama, jak roślin uprawianych na polu pod światłem słonecznym. Co ważne, w związku z tym, że rośliny ułożone są piętrowo, efektywność takiej farmy jest nawet o połowę wyższa niż klasycznej formy uprawy. Ponadto ich producent stawia sobie za cel odejście od użycia plastiku, stosując biodegradowalne doniczki

Małe farmy wertykalne, które stanęły w hipermarketach sieci Carrefour w Galerii Mokotów i w Arkadii to pierwsze sklepowe farmy wertykalne w Polsce. Cena pojedynczej doniczki mikroliści wynosi 6,99 zł. Na początek dostępne są m.in. mikroliście brokuła, rukoli, czerwonej kapusty, gorczycy i rzodkiewki.