10.01.2019/12:44

Carrefour testuje inteligentny system kontroli zatowarowania półek sklepowych

Carrefour testuje w jednym ze swoich francuskich hipermarketów system rozpoznawania towarów na półkach, który posłuży do kontroli zatowarowania i uzupełniania braków – informuje serwis Lineaires.

Francuski detalista nawiązał współpracę ze start-upem technologicznym Qopius, który specjalizuje się w rozpoznawaniu obrazów i zastosowaniach sztucznej inteligencji. W jednym z hipermarketów sieci zainstalowano sieć kamer, dzięki którym system automatycznie wykrywa puste miejsca na półkach, a także porównuje umiejscowienie poszczególnych produktów z planogramem. O wszelkich nieprawidłowościach informowani są w czasie rzeczywistym pracownicy firmy, którzy mogą szybko uzupełnić braki czy poprawić rozmieszczenie produktów.

Z tego rozwiązania chętnie skorzystają także przedstawiciele handlowi dostawców, do zadań których należy nie tylko pomoc w zamawianiu brakującego towaru, ale także sprawdzanie prawidłowości ekspozycji produktów, kontrola ekspozycji promocyjnych oraz weryfikacja, czy w firmowych urządzeniach chłodniczych znajduje się wyłącznie towar danego producenta. Obecnie „PeHowcy” spędzają w sklepach długie godziny, by zadbać o towar swojego pracodawcy. Dzięki technologii automatycznego rozpoznawania produktów te same czynności będą mogli wykonać siedząc z kawą przed laptopem.

Technologię będzie można wykorzystać także do innych zadań. Dzięki szczegółowej bazie danych o rozmieszczeniu produktów na sali sprzedaży system można wykorzystać w aplikacji mobilnej, która będzie informowała konsumentów, gdzie znajdują się poszukiwane przez produkty i wskazywała drogę do odpowiedniego regału.

System rozpoznawania produktów może też zostać wykorzystany do usprawnienia pracy kas samoobsługowych, a w przyszłości może on także stać się bazą dla technologii sklepu bez kas.

Źródło: lineaires.com

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.