19.09.2016/00:12

Carrefour wprowadza dojrzewalnie wołowiny do kolejnych sklepów

Sieć Carrefour wprowadza do kolejnych super- i hipermarketów w Polsce urządzenia, w których w ściśle określonych warunkach prowadzony jest proces dojrzewania mięsa wołowego.

Dojrzewalnie w sklepach Carrefoura można było znaleźć już od wielu miesięcy, ale dotychczas były wprowadzane jedynie w wyselekcjonowanych, prestiżowych lokalizacjach. Od niedawna jednak pojawiają się w kolejnych super- i hipermarketach. Od sierpnia dojrzewalnia działa w Carrefour Targówek, urządzenia można znaleźć także w innych warszawskich sklepach sieci, m.in. w Carrefour Reduta, Carrefour Mokotów, czy supermarkecie premium na Białołęce.

Dojrzewalnie wołowiny, to kolejny projekt po własnych wędzarniach, który ma odróżnić sklepy Carrefour od placówek konkurencji. Wołowina dojrzewa w kontrolowanych warunkach przynajmniej 21 dni, dzięki temu mięso może uzyskać odpowieni smak i kruchość.

Carrefour Polska to multiformatowa sieć handlowa, pod szyldem której działa w Polsce ponad 800 sklepów w 5 formatach: hipermarketów, supermarketów, sklepów osiedlowych i specjalistycznych oraz sklepu internetowego. Carrefour jest w Polsce również właścicielem sieci 20 centrów handlowych oraz sieci ponad 40 stacji paliw.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • nieznajomy 19.09.2016

    ciekaw jestem czy to polska wolowina, powinni takze opisac rase z jakiej to mieso pochodzi co pewnie bardziej zainteresuja koneserow oraz amatorow zaglebiajacych sie w ten swiatek

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.