22.09.2020/12:48

Carrefour wręcza wypowiedzenia tysiącom pracowników w Polsce. Trwa cięcie kosztów personalnych

Szykują się "gigantyczne zwolnienia w Carrefour Polska" - donosi money.pl. Z informacji portalu wynika, że na samym tylko Mazowszu francuska sieć zamierza wręczyć tzw. wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy aż 4035 osobom.

Przypomnijmy, że Carrefour oficjalnie informował przed kilkoma tygodniami o planach przeprowadzenia w Polsce zwolnień grupowych obejmujących ok. 400 pracowników - głównie kadry zarządzającej średniego szczebla. Potem okazało się, że to tylko wierzchołek góry lodowej.

Money.pl podaje, że Carrefour szykuje znacznie większe zwolnienia grupowe oraz że dotkną one także szeregowych pracowników, takich jak sprzedawca-kasjer. Dane z jednego tylko wojewódzkiego urzędu pracy pokazują, że skala zwolnień jest naprawdę duża.

Pracownicy, którzy otrzymują wypowiedzenia zmieniające warunki pracy i płacy, albo zgodzą się na pogorszone warunki zatrudnienia, albo pożegnają się z pracą w sieci. Warto podkreślić, że stosując takie wypowiedzenia, pracodawca także musi zgłaszać do urzędu zamiar zwolnień grupowych, choć część załogi, która na nowe warunki się zgodzi, nie straci pracy.

W sprawie redukcji zatrudnienia przez sieć Carrefour co kilka dni napływają dodatkowe informacje. "Gazeta Wyborcza" donosiła ostatnio o szykowanych zwolnieniach w trzech szczecińskich hipermarketach. W tym wypadku okazało się, że w okresie od 1 do 31 października pracę mogą stracić 284 osoby - to cała załoga tych placówek. Formalnie jednak Carrefour nie chce zamykać tychże hipermarketów. Widać zatem, że chodzi jedynie o restrukturyzację zatrudnienia.

Carrefour, ogłaszając zwolnienia grupowe przed kilkoma tygodniami, zapowiadał, że obejmą one przede wszystkim kadrę menedżerską średniego szczebla, a celem jest "spłaszczenie struktur i zmniejszenie hierarchiczności" po to, żeby "przyspieszyć proces decyzyjny w interakcji z klientami." Okazuje się, że nie była to informacja do końca precyzyjna.

Trudno przewidzieć, ile dokładnie osób utraci pracę w sieci Carrefour w wyniku restrukturyzacji zatrudnienia. Ostateczna liczba zależeć będzie głównie od tego, czy pracownicy zaakceptują nowe warunki proponowane przez sieć w wypowiedzeniu zmieniającym warunki pracy i płacy.

Przyczyna działań podejmowanych przez francuską sieć jest oczywista. Chodzi o bardzo słabe wyniki za drugi kwartał 2020 r. w Polsce, które były konsekwencją lockdownu gospodarki. Większość hipermarketów sieci znajduje się w centrach handlowych, które wczesną wiosną świeciły pustkami. Sprzedaż sieci Carrefour w Polsce spadła w drugim kwartale br. aż o 10,3 proc. W ujęciu like-for-like spadek wyniósł 4,2 proc.

Na koniec drugiego kwartału francuska grupa zarządzała w Polsce siecią 923 sklepów, w tym 90 hipermarketami, 154 supermarketami i 679 sklepami convenience (model franczyzowy). Globalnie Carrefour to sieć niemal 12,7 tys. placówek handlowych, z czego 1,2 tys. to hipermarkety, niemal 3,4 tys. to supermarkety, 7,6 tys. to sklepy convenience, a 422 punkty to hurtownie cash&carry.

Dodaj komentarz

11 komentarzy

 • Marcin 16.10.2020

  Do nickii
  "Jedna z ostatnich sieci spozywczych w Polsce, w ktorej jest troche dobrego jakosciowo towaru. NIEZBYT DUZO, ale troche." TO PRAWDA
  Do Bnm
  Mam nadzieje, ze upadnie. Carrefour nie upadnie ale z polski maja wyjsc do konca 2022.
  Pozdrawiam

 • nickii 26.09.2020

  Jedna z ostatnich sieci spozywczych w Polsce, w ktorej jest troche dobrego jakosciowo towaru. Niezbyt duzo, ale troche. Reszta polskiego handlu sciga sie w zawodach pt. "u nas taniej, najtaniej, scierwo za 2,99zl/kg pod nazwa kurczak sprzedajemy dla najmniej wybrednych klientow, ktorzy zjedza zdechlego psa zmielonego z buda, byle bylo tanio".

 • Bnm 26.09.2020

  Mam nadzieje, ze upadnie

 • Gość 24.09.2020

  To wszystko przez koronawirusa

 • Sandra 23.09.2020

  Carrefoury były naprawdę dobrymi sklepami ze świetnymi promocjami i szerokim asortymentem a były to lata 2006-2009, niestety ta ich francuska polityka firmy, której jako wieloletni pracownik kadry zarządzającej nigdy nie mogłam pojąć doprowadziła do tego, że stały się sklepami gdzie prawdziwy handel przestał istnieć. Remodelingi sklepów doprowadziły do tego, że stały się one "butikami z sieciówek" .Ważne tam jest to nie jak sie sprzedaje towar, tylko czy równo stoi do linii półki (przyklad). Ogólnie rzecz biorąc Carrefour to przykład czysto teoretycznego marketingu, który z praktyką nie ma nic wspólnego.

 • Gość 23.09.2020

  Już od dawna caefooury podupadały jest w nich drożej niż w innych hipermarketach nie mają fajnych promocji niczym nie przyciągają klientów a ta ich aplikacja jest beznadziejna. Skoda tylko ludzi którzy tam pracują może ktoś zechce przejąć tą sięć wtedy mogliby uchronić pracowników.

 • Gość 23.09.2020

  Już od dawna caefooury podupadały jest w nich drożej niż w innych hipermarketach nie mają fajnych promocji niczym nie przyciągają klientów a ta ich aplikacja jest beznadziejna. Skoda tylko ludzi którzy tam pracują może ktoś zechce przejąć tą sięć wtedy mogliby uchronić pracowników.

 • Marek skwarek 22.09.2020

  Ale ściema .

 • Kowal 22.09.2020

  Oni nie mają pojęcia co robią doprowadzą Carrefour do upadku jak Real i Tesco... Ludzie w sklepie potrzebują Ludzi... Niema obsługi niema klienta... To Polska nie bezduszna Francja

 • Kajak 22.09.2020

  Chodzi że chcą zmienić tak by każdy robił wszystko, a osoby które pracowały kilkanaście lat i mają lepsza stawkę dostaną tyle co nowe. Przy okazji trwa PR rodem z PRL, gdzie ciągle powtarzają puste hasła. Coraz częściej widzę że ta firma od środka przypomina to co doświadczyło nas po II wojnie światowej.

 • Czytelnik 22.09.2020

  "Przyczyna działań podejmowanych przez francuską sieć jest oczywista. Chodzi o bardzo słabe wyniki za drugi kwartał 2020 r. w Polsce, które były konsekwencją lockdownu gospodarki." Co za głupoty. Na podstawie jakich źródeł jest napisany ten artykuł?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także