19.09.2019/08:34

Castorama zwiększa w Polsce przychody, ale traci zyski

Grupa Kingfisher, właściciel m.in. sieci marketów budowlanych Castorama, opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2019 r. W Polsce sieć otworzyła dwie nowe placówki i zwiększyła sprzedaż. Spadły jednak zyski. Dodatkowa niedziela niehandlowa kosztowała sieć kolejne ok. 1 proc. sprzedaży LfL.

Sprzedaż Grupy Kingfisher w Polsce, gdzie zarządza siecią Castorama, wzrosła w pierwszym półroczu 2019 r. o 5,2 proc. – przy stałym kursie wymiany – do wysokości 753 mln funtów. Sprzedaż LfL wzrosła o 3,3 proc. Sieć powiększyła się w tym okresie o dwie nowe placówki.

Rozszerzenie od początku roku zakazu handlu w niedziele wywołało negatywny wpływ na przychody firmy, szacowane na ok. 1 proc. sprzedaży na bazie porównywalnej.

Sprzedaż LfL kategorii produktowych zależnych od pogody wzrosła o 5,1 proc., podczas gdy kategorie, których sprzedaż nie zależy od pogody, przyniosły przychody wyższe o 2,9 proc. Marża brutto zmniejszyła się o 20 punktów bazowych, co ma związek z wyższym udziałem w całości sprzedaży produktów zależnych od pogody, na których marże są niższe. Wpływ na spadek marży miały także czynniki kursowe.

Zysk ze sprzedaży detalicznej spadł o -0,5 proc., do kwoty 88 mln funtów – mimo znacznego wzrostu sprzedaży, rosły także koszty, głównie ze względu na wzrost wynagrodzeń, wyższe koszty digitalu, a także koszty związane z uruchomieniem nowych marketów.

Castorama, obecna w Polsce od 1997 r., posiada aktualnie w naszym kraju 78 sklepów i zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Firma jest częścią Grupy Kingfisher, posiadającej niemal 1,2 tys. sklepów w 10 europejskich krajach, w których działa.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Lord kruszwil 12.11.2019

    Te marki własne Castorama czyli goodhome to tandeta z Chin i tak obmarzowana żeby zarobić 1000proc na kliencie .a jak się coś z pitoli to dać kolejny produkt w zamian i tak w kolo macieju

  • Nurek 08.11.2019

    Niestety odkąd Kingfisher przejął Castoramę jest tam coraz gorzej i nie jest to wina wolnych niedziel i podwyżek., ale złego zarządzania np zbyt duża ilość marek własnych którymi zastępowane są rodzime znane marki.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.