20.04.2020/20:28

Ceny kawy idą w górę

Problemy z dostawami z niektórych krajów i zakupy na zapas powodują szybki wzrost cen kawy – informuje „Rzeczpospolita”.

Lęk przed przerwaniem łańcuchów dostaw w związku z pandemią sprawia, że w niektórych krajach pojawiła się skłonność do gromadzenia zapasów kawy, szczególnie wśród konsumentów. Jak podaje „Rzeczpospolita”, zwiększone zakupy dały cenom tej popularnej używki od dawna potrzebny impuls wzrostowy. Ceny kawy spadały bowiem od 2016 roku i ostatnio były 30 procent poniżej średniej z poprzedniej dekady.

W marcu 2020 ceny arabiki, czyli najpopularniejszego gatunku kawy, kształtowały się na poziomie 1,12 dolara za funt. Dla porównania w 2011 cena wynosiła około 3 dolarów za funt – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

Obawy o dostępność kawy na światowych rynkach nie są bezpodstawne. Jak informuje „Rzeczpospolita” w tym roku mogą być problemy z dostawami z Kolumbii, kraju należącego do głównych eksporterów kawy, ze względu na zaostrzenie przepisów w związku z pandemią. Pod znakiem zapytania jest też produkcja kawy we wschodniej części Afryki, gdzie w ostatnim czasie wystąpiła plaga szarańczy.

Więcej w „Rzeczpospolitej”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.