17.05.2020/10:41

Ceny mięsa ostro w dół. Minister Ardanowski chce uruchomienia rezerw unijnych

Ceny skupu żywca wieprzowego oraz drobiu sukcesywnie spadają jeszcze bardziej obciążając polskie gospodarstwa. To efekt obostrzeń koronawirusowych, suszy oraz braku pracowników.

Cena żywca wieprzowego, jak informuje portal money.pl przytaczając słowa Ministra Rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, w relacji tygodniowej spadła o 7,4 proc. natomiast w relacji miesięcznej o 12,5 proc.

Równie zła sytuacja jest w przypadku producentów drobiu. W tym przypadku sprzedaż brojlerów spadła o 14 proc. w stosunku miesięcznym. Ceny poszły w dół o 16 proc.

Do tego dochodzą problemy z pracownikami z Ukrainy, którzy w związku z pandemią wyjechali do swojego kraju. Szacuje się, że w rolnictwie brakuje obecnie ok. 500 pracowników.

Dlatego Ardanowski na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE zaapelował o uruchomienie pieniędzy z Europejskiego Funduszu Gwarancji Rolnych. Na lata 2014-2020 wynosi ona w sumie 2,8 mld zł. Z założenia ma ona być wykorzystywana w sytuacjach kryzysów w produkcji rolnej.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • oko 18.05.2020

    Brak pracowników i susza chyba powinny podnosić ceny, a nie obniżać? Może przestajemy jeść to mięso napakowane antybiotykami, a branża niech się sama reguluje.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.