28.09.2016/16:57

Ceny owoców i warzyw pod presją

Zgodnie z szacunkami GUS w 2016 r. wzrost produkcji zostanie odnotowany w przypadku buraków cukrowych (+39 proc. r/r), ziemniaków (+31 proc. r/r), warzyw gruntowych (+17 proc. r/r), owoców z drzew (+12 proc. r/r), owoców z krzewów owocowych (+10 proc. r/r) oraz zbóż ogółem (+7 proc. r/r). 

Silne zwiększenie zbiorów w większości powyższych kategorii wynika z efektów niskiej bazy sprzed roku związanych z ubiegłoroczną suszą. Zgodnie z szacunkami GUS spadek produkcji został odnotowany w przypadku rzepaku i rzepiku (-22 proc. r/r), z uwagi na duże straty mrozowe na początku br.

Na szczególną uwagę, z punktu widzenia na inflacji w Polsce, zasługują dane nt. produkcji owoców i warzyw. Będzie ona na ogół wyższa od średniej wieloletniej, co w warunkach rosyjskiego embarga będzie oddziaływało w kierunku spadku krajowej dynamiki cen w tych kategoriach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.