27.01.2017/13:18

Ceny przetworów mleczarskich jak na huśtawce

W handlu detalicznym ceny przetworów mleczarskich w pierwszej połowie zeszłego roku malały, ale w tempie wolniejszym niż rok wcześniej. W trzecim kwartale 2016 roku poszły jednak w górę, przede wszystkim ze względu na wzrost popytu i wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji. W listopadzie zaś podrożała już większość przetworów mleczarskich – wynika z danych Polskiej Izby Mleka.

Jak wskazuje Joanna Nowak, ekspert Polskiej Izby Mleka, znacząca obniżka cen detalicznych produktów mleczarskich w pierwszym półroczu 2016 roku i ich potanienie względem wszystkich pozostałych źródeł białka zwierzęcego, oraz poprawa sytuacji dochodowej Polaków, sprzyjały ożywieniu popytu na mleko i jego przetwory. Według szacunków Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w 2016 roku bilansowe spożycie mleka i jego przetworów (bez mleka przerobionego na masło) osiągnie poziom 219 litrów na mieszkańca, czyli o około 3 proc. wyższy niż w 2015 roku.

Utrzymujący się od stycznia do końca czerwca ubiegłego roku spadek cen detalicznych masła i jego potanienie względem pozostałych tłuszczów jadalnych (w pierwszej połowie 2016 roku masło w detalu było tańsze niż rok wcześniej o 7,5 proc., podczas gdy margaryny i tłuszcze roślinne – o 2,8 proc. tańsze) prawdopodobnie przyczynił się do wzrostu konsumpcji masła. Joanna Nowak wskazuje na szacunkowe dane IERiGŻ – zgodnie z nimi, w zeszłym roku bilansowe spożycie masła będzie o 4 proc. większe niż rok wcześniej i osiągnie poziom 4,7 kg na mieszkańca Polski.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.