13.02.2017/21:29

Ceny w sklepach szybko rosną. Po deflacji nie ma już śladu

W  styczniu  2017 r.  ceny  towarów  i  usług  konsumpcyjnych,  według  wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, były wyższe o 0,4 proc. niż w grudniu ub. roku oraz o 1,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,8 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za owoce, warzywa oraz mąkę pszenną.

Wzrosły ceny olejów i tłuszczy, makaronów i produktów makaronowych, ryżu, a także artykułów z grupy „mleko, sery, jaja”. Wyższe były również ceny ryb i owoców morza, mięsa,  pieczywa  oraz  cukru. 

W  styczniu  br.  odnotowano  wzrost  cen  napojów  bezalkoholowych, w tym najbardziej podrożały wody mineralne lub źródlane. Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej niż w grudniu ub. roku.

W  styczniu  br.,  w  porównaniu  do  poprzedniego  miesiąca,  odnotowano  spadek  cen odzieży i obuwia (o 4,3 proc.).

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,7 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii.  Zanotowano  wzrost  opłat za wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Podniesiono opłaty za najem mieszkania.

Wzrosły  ceny  nośników  energii.  Obowiązujące  od  stycznia  br.  nowe  taryfy  dla energii  elektrycznej  i  usług  dystrybucji  wpłynęły  na  wzrost  opłat  za  energię  elektryczną. Podrożały także opał, gaz oraz energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

W  styczniu br. odnotowano wzrost opłat związanych ze  zdrowiem (o 0,4 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi szpitalne i sanatoryjne, lekarskie, stomatologiczne, a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny oraz wyroby farmaceutyczne.

Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 0,8 proc. niższe niż w grudniu ub. roku. Obniżono ceny usług transportowych. Podrożały natomiast samochody osobowe oraz paliwa do prywatnych środków transportu.

W  styczniu  br.  obniżyły  się  opłaty  związane  z  łącznością.  Mniej  niż  w  grudniu br. konsumenci płacili za usługi telekomunikacyjne.

Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą. Podrożały gazety i czasopisma oraz książki. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za usługi związane z kulturą oraz turystykę zorganizowaną. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny.

Opłaty dotyczące edukacji w styczniu br. utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

W styczniu br. wzrosły ceny w zakresie restauracji i hoteli.

Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za opiekę społeczną. Podniesiono ceny ubezpieczeń, artykułów do higieny osobistej i kosmetyków ,a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Janek 14.02.2017

    No to w końcu coś Pisowi zaczyna w gospodarce rosnąć. Niestety to zła informacja dla konsumentów.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.