04.10.2018/20:36

Ceny żywności na świecie najniższe od lipca 2016 r.

Indeks cen żywności FAO zmniejszył się we wrześniu do 165,4 pkt. wobec 167,7 pkt. w sierpniu (-1,4 proc. m/m) i tym samym ukształtował się na najniższym poziomie od lipca 2016 r.

Jak wskazują eksperci Credit Agricole Bank Polska zmniejszenie wartości indeksu wynikało z niższych cen 4 z 5 jego składowych: zbóż (-2,8 proc. m/m), produktów mlecznych (-2,4 proc. m/m), oleju roślinnego (-2,3 proc. m/m) oraz mięsa (-0,1 proc. m/m). Przeciwny efekt miał wzrost cen cukru (+2,6 proc. m/m). W ujęciu rocznym ceny żywności obniżyły się we wrześniu o 7,4 proc. wobec spadku o 5,4 proc. w sierpniu.

- W strukturze danych na szczególna uwagę zasługuje spadek składowej dla cen zbóż. W znacznym stopniu odzwierciedla on korektę cen zbóż do jakiej doszło we wrześniu na najważniejszych giełdach surowcowych. Czynnikiem stabilizującym ceny zbóż są bowiem zgromadzone w poprzednich latach ich znaczące światowe zapasy – komentuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

- W kolejnych miesiącach oczekujemy, że światowego ceny żywności kształtować się będą w łagodnym trendzie spadkowym, czemu sprzyjać będą prognozowane przez nas niższe ceny produktów mlecznych, oleju roślinnego oraz mięsa. Przeciwny efekt będą miały wyższe ceny cukru – podsumowuje Jakub Olipra.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.