04.07.2019/14:05

Ceny żywności na świecie spadają, a w Polsce rosną i rosnąć będą

Indeks cen żywności FAO obniżył się w czerwcu do 173,0 pkt. wobec 173,5 pkt. w maju (-0,3 proc. m/m). Na nieznaczny spadek indeksu złożyły się niższe ceny produktów mlecznych (-11,9 proc. m/m) i oleju roślinnego (-1,6 proc. m/m) oraz wyższe ceny zbóż (+6,7 proc. m/m), cukru (+4,2 proc. m/m) i mięsa (+1,5 proc. m/m). W ujęciu rocznym ceny zwiększyły się o 0,2 proc., co jest ich pierwszym wzrostem od maja 2018 r.

Jak wskazuje Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole Bank Polska w strukturze danych na uwagę zasługuje silny wzrost cen zbóż wynikający w znacznym stopniu z istotnego pogorszenia perspektyw produkcji kukurydzy w USA ze względu na jej mniejsze zasiewy, które utrudniła niesprzyjająca pogoda.

- W danych warto odnotować także kontynuację wzrostu cen mięsa. Jest on w głównej mierze efektem pogłębiającego się deficytu mięsa w Azji Południowo-Wschodniej ze względu na rozprzestrzeniający się tam ASF. Z kolei odnotowany w czerwcu znaczący spadek cen produktów mlecznych stanowi korektę po silnych wzrostach cen obserwowanych w poprzednich miesiącach, związanych z pogorszeniem perspektyw produkcji mleka w Nowej Zelandii – mówi Jakub Olipra.

- Uważamy, że czerwcowy spadek cen żywności miał przejściowy charakter. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach światowe ceny żywności będą utrzymywać się w łagodnym trendzie wzrostowym wspierane przez rosnące ceny mięsa, zbóż oraz cukru. Przeciwny efekt będą miały naszym zdaniem niższe ceny produktów mlecznych oraz oleju roślinnego – wskazuje ekspert CABP.

Przypomnijmy, że w przypadku Polski, a zgodnie z danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w maju do 2,4 proc. wobec 2,2 proc. w kwietniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (2,3 proc.). Do wzrostu inflacji ogółem przyczyniła się wyższa dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych, która zwiększyła się w maju do 5,0 proc. wobec 3,3 proc. w kwietniu. Według analityków Credit Agricole Bank Polska, to nie koniec wzrostu cen. Ich zdaniem inflacja osiągnie w I kw. 2020 r. swoje maksimum lokalne na poziomie 3,0 proc. r/r. Według ekspertów Credit Agricole Bank Polska wzrost cen znacznym stopniu był związany z wyższą dynamiką cen warzyw (22,6 proc. r/r w maju wobec 16,0 proc. w kwietniu - efekt ubiegłorocznej suszy) oraz mięsa (6,2 proc. w maju wobec 4,1 proc. w kwietniu), co wynikało przede wszystkim z wyższych cen wieprzowiny (12,1 proc. w maju wobec 7,1 proc. w kwietniu). - Silnie drożejąca wieprzowina jest skutkiem znaczącego spadku światowej produkcji tego gatunku mięsa ze względu na rozprzestrzenianie się ASF w Chinach, której są jej największym producentem – komentuje ekonomista Credit Agricole Bank Polska S.A.

- W kierunku spadku inflacji oddziaływała natomiast niższa dynamika cen paliw (4,1 proc. w maju wobec 8,6 proc. w kwietniu). Do obniżenia inflacji przyczyniła się również niższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami wyniosła w maju 1,6 proc. r/r wobec 1,7 proc. w kwietniu. Jej nieznaczny spadek wynikał z niższej dynamiki cen w kategoriach: „transport (bez paliw)”, „łączność” oraz „inne wydatki na towary i usługi”. Mimo odnotowanego w maju nieznacznego spadku inflacja bazowa w ostatnich miesiącach wskazuje na stopniowo narastającą presję kosztową w polskiej gospodarce – wskazuje ekonomista CABP.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • ktośtamnapewno 20.07.2019

    Rośnie i rośnie aż urośnie.

  • Adamek 04.07.2019

    Dziękujemy PiS i ich rozdawnictwu na bombelki 500+ itp. Teraz po wprowadzeniu podatku handlowego będzie jeszcze drożej. Druga Wenezuela już niedługo.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.