16.08.2017/15:10

Ceny żywności notują największy wzrost od pięciu lat

Żywność jest coraz droższa. W czerwcu ceny były wyższe aż o 3,9 proc. niż rok wcześniej. Wiele wskazuje na to, że drożyzna nie ustąpi tak szybko, a jej powodem są między innymi warunki pogodowe oraz tendencje na rynkach światowych.

– Ceny żywności właściwie w każdym miesiącu w tym roku były wyższe niż rok wcześniej o ponad 3% wyjątkiem był tylko kwiecień – mówi newsrm.tv Roman Przasnyski, główny analityk Gerda Broker i dodaje. – Jeżeli chodzi o poszczególne grupy i kategorie produktów to właściwie poza mięsem drobiowym, które nie drożeje i ziemniakami, których ceny są niższe niż w zeszłym roku to większość grup towarów drożeje. Odczuwalne to było w przypadku warzyw i niektórych owoców np. truskawki. Mleko i przetwory mleczne są o 1/3 droższe. Także zboża są droższe w skupie o ok. 12% – wylicza Roman Przasnyski.

Z danych GUS wynika, że w czerwcu ceny skupu czterech zbóż (pszenica, żyto, jęczmień, pszenżyto) były wyższe niż przed rokiem o 12%, żywca wieprzowego o 14,6%, mleka o 33% O ponad 9% tańsze były ziemniaki, minimalnie potaniał drób. W maju zwiększył się skup żywca wieprzowego (o 2%), ale w pierwszych pięciu miesiącach był nieznacznie (0,3%) mniejszy niż w 2016 r. Jednocześnie o 11% wzrósł eksport żywca, mięsa i przetworów z wieprzowiny, w tym mięsa o 17% i przetworów o 8%, a jednocześnie o 5% mniejszy był import wieprzowiny. Ceny zbytu żywca wieprzowego były w maju o 24% wyższe niż przed rokiem, a w czerwcu o 14%. Na dalszy wzrost lub utrzymywanie się  wysokiego poziomu wskazuje 40% wzrost cen prosiąt w czerwcu (w Unii Europejskiej  o 36%). Drób był w maju tańszy niż przed rokiem o 14%, ale w czerwcu podrożał o 10%. Cukier paczkowany kosztował w maju w zbycie 2,64 zł i był droższy o 17% niż rok wcześniej. Na światowych giełdach notowania cukru zniżkują o 30%.

– Szeroko opisywana ostatnio sytuacja na rynku masła nie powinna aż tak bardzo martwić i wpływać znacząco na wzrost cen żywności, biorąc pod uwagę, że jego średnie spożycie w Polsce nieznacznie przekracza 4 kg na osobę, co oznacza że nawet przy cenie detalicznej sięgającej 6-8 zł za kostkę (200 g) trzyosobowa rodzina wydaje rocznie 360-480 zł. – wyjaśnia newsrm.tv analityk Gerda Broker.

Pogodowe anomalie odczuwalne są również w wielu innych krajach. W Stanach Zjednoczonych z tego powodu przewiduje się znaczący spadek zbiorów zbóż, szczególnie niektórych odmian pszenicy. Notowania kontraktów terminowych na pszenicę Wheat Spring wzrosły od początku roku o prawie 45%, a od lipca 2016 r. 60%. Od początku roku drożeją na giełdach także ryż (o 28%), masło (o 25%), żywiec wołowy (o 22%), kukurydza (o 12%). Według prognoz Komisji Europejskiej, w całej Unii zbiory zbóż mają być w tym roku nieco wyższe, jednak spadną między innymi w Rosji, na Ukrainie, w USA, Kanadzie i Australii.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.