11.04.2017/22:57

Ceny żywności w sklepach lecą w dół - raport GUS

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, obniżyły się o 0,1% (w tym towarów – o 0,2%, przy wzroście cen usług – o 0,1%). W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie niższe ceny żywności (o 0,5%) oraz w zakresie transportu (o 0,9%), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,11 p. proc. i 0,08 p. proc. Wyższe ceny odzieży i obuwia (o 1,8%) podwyższyły ten wskaźnik o 0,09 p. proc.

Ceny żywności w marcu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem obniżyły się o 0,5%, wobec wzrostu o 1,1% w lutym br. Najbardziej potaniały warzywa (o 5,4%) i ryż (o 1,0%). Mniej niż przed miesiącem konsumenci płacili za masło (o 0,2%) oraz ryby i owoce morza (o 0,1%). Ceny cukru oraz makaronów i produktów makaronowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W marcu br. wzrosły ceny mąki (o 0,6%) oraz mięsa (przeciętnie o 0,4%, w tym mięsa drobiowego – o 3,0%, wołowego – o 0,7%, wędlin – o 0,1%, przy spadku cen mięsa wieprzowego – o 0,8%).

Więcej niż w lutym br. konsumenci płacili za owoce (o 0,3%) oraz artykuły w grupie „mleko, sery, jaja” (przeciętnie o 0,2%, w tym za jogurty, śmietany, napoje i desery mleczne – o 1,0%, przy utrzymujących się na poziomie notowanym w lutym br. cenach serów i twarogów oraz spadku cen mleka – o 0,4% i jaj – o 0,1%). Droższe niż przed miesiącem były również pieczywo i tłuszcze roślinne (po 0,2%).

Napoje bezalkoholowe podrożały w marcu br. przeciętnie o 0,3%. Więcej niż przed miesiącem konsumenci płacili za kawę (o 0,6%), herbatę oraz kakao i czekoladę w proszku (po 0,4%), a także soki owocowe i warzywne (o 0,1%). Mniej niż w lutym br. płacono natomiast za wody mineralne lub źródlane (o 0,3%). Wyroby tytoniowe podrożały w marcu br. o 0,4%. Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Koniec wyprzedaży kolekcji jesienno-zimowej, a także wprowadzenie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w marcu br. ceny odzieży i obuwia ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 2,0% i 1,3% wyższym niż w lutym br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem były niższe niż w poprzednim miesiącu br. o 0,1%. W marcu br. nieznacznie obniżyły się opłaty za użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii (o 0,1%). Zanotowano wzrost opłat za zaopatrywanie w wodę (o 0,3%), usługi kanalizacyjne i wywóz śmieci (po 0,2%). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,3%). Ceny nośników energii były niższe niż w lutym br. (przeciętnie o 0,3%, w tym gazu – o 1,5%, opału oraz energii cieplnej – po 0,1%).

W marcu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły o 0,1%. Droższe niż w lutym br. były meble, artykuły dekoracyjne, sprzęt oświetleniowy oraz usługi związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego (po 0,3%), a także artykuły włókiennicze (o 0,1%). Ceny środków czyszczących i konserwujących pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Mniej niż w lutym br. płacono natomiast za urządzenia gospodarstwa domowego (o 0,2%).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.