15.01.2019/08:33

Chiny szansą dla polskich przedsiębiorstw e-commerce

W 2017 roku wartość rynku e-commerce w Chinach przekroczyła granicę 1 biliona dolarów, przewyższając łączną wartość rynku amerykańskiego (450 mld), brytyjskiego (110 mld) oraz japońskiego (95 mld). Wynika to z zamiłowania Chińczyków do robienia zakupów online – prawie co piąta transakcja na rynku detalicznym odbywa się przez internet.

Coraz bardziej rośnie potencjał chińskiego handlu międzynarodowego. Według przewidywań w 2020 roku zagraniczne produkty będzie zamawiać w Chinach aż 1/4 społeczeństwa. Otwiera to ogromne możliwości dla przedsiębiorców e-commerce szukających nowych rynków zagranicznych dla swojej działalności.

Kim jest chiński e-konsument?

Wzrosty chińskiego handlu międzynarodowego online wynikają ze specyfiki tamtejszego konsumenta. Ze względu na ograniczony asortyment produktowy na wewnętrznym rynku, lepszą jakość i trwałość zagranicznych produktów Chińczycy są w stanie zapłacić za ich zakupy prawie dwukrotnie więcej niż za krajowe. W związku z tym dynamicznie rośnie wartość transgranicznych zakupów. Niemal 40 proc. zagranicznych transakcji wynosi 45-75 dolarów, co trzecia 75-150 dolarów. Łączna wartość e-zakupów ma wzrosnąć do 2021 roku o 100 mld dolarów (obecnie szacuje się, że jest to ok. 400 mld dolarów).

Grupą do której szczególnie warto dotrzeć z ofertą swojego sklepu są młodzi Chińczycy. Według Singapurskiej Rady Turystyki, między 2016 a 2020 rokiem przyczynią się oni do powiększenia wartości krajowego rynku e-commerce o 13 proc., skupiając się głównie na zakupach modowych, a także elektronicznych. W 2016 roku chińscy milenialsi stanowili już ponad połowę użytkowników internetu w Chinach, jeśli mówimy zaś o internecie mobilnym, stanowili niemal 90 proc. Co ciekawe już w tak młodym wieku są to ludzie zamożni – 70 proc. ludzi w przedziale wiekowym 19-36 jest w posiadaniu własnych domów, co jest wynikiem dwukrotnie wyższym niż w USA i Wielkiej Brytanii. Statystyczny Chińczyk na zakupy online wydaje niemal 30 proc. zarobku, czyli 10 razy więcej niż w Europie Zachodniej. Wiąże się to również z faktem, że szczególnym zainteresowaniem cieszą się w Chinach produkty z segmentu premium.

Czym zdobyć chińskiego klienta?

Cały czas zwiększa się liczba polskich przedsiębiorców związanych z e-commerce, którzy decydują się na otworzenie swojej działalności na rynki zagraniczne. Jak pokazują wyniki raportu DHL Express, wiąże się to ze wzrostem sprzedaży nawet o 10 proc. Większa jest też wartość zakupów – około 20% transgranicznych transakcji ma wartość ponad 200 dolarów. Sprzedawcy których produktów powinni zwrócić szczególną uwagę na Chiny?
Według badań przeprowadzonych przez Kantar TNS, największymi wartościami dla chińskich millenialsów są podróże po świecie, a także wyrażanie swojej indywidualności, nowe doświadczenia oraz natychmiastowa satysfakcja, co w sporym stopniu przejawia się w dokonywanych przez nich wyborach zakupowych. Najczęśniej wybieranymi produktami są te związane z modą, ale również produkty kosmetyczne, czy te do pielęgnacji skóry. Duży wskaźnik posiadaczy domów, szczególnie wśród młodych pokoleń przyczynia się do sporej liczby zagranicznych zamówień na domowe dekoracje i akcesoria. Niezmiennie dużym zainteresowaniem cieszy się również elektronika.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.