06.01.2017/18:41

Ciastka kontra wafle familijne w sklepach małoformatowych

Bez ciastek i wafli familijnych półka ze słodyczami jest niepełna, bo klienci lubią pochrupać coś słodkiego przy kawie czy herbacie. Warto wiedzieć, jak kategoria radzi sobie na półkach sklepów małoformatowych.

W okresie między styczniem a listopadem 2016 roku* ciastka i wafle familijne odpowiadały za około 2 proc. transakcji w sklepach spożywczych małoformatowych (o powierzchni sprzedaży do 300 mkw.).

SEZONOWOŚĆ SPRZEDAŻY

Najwięcej transakcji związanych z zakupem ciastek przypada na październik, a najmniej na początek roku – styczeń i luty. Średnio na półce w sklepie małoformatowym znajduje się około 30 wariantów ciastek.

Wafle familijne sprzedają się lepiej od maja do października, a słabiej między listopadem a kwietniem.

Dlatego w sklepach spożywczych o powierzchni sprzedaży do 300 mkw. latem i jesienią na półce znajduje się około 8 wariantów wafli familijnych, podczas gdy w okresie wiosenno-zimowym jest na niej 7 wariantów.

Święta Bożego Narodzenia sprzyjają sprzedaży pierników, których udziały wartościowe w sprzedaży całej kategorii rosną do około 18 proc. (grudzień 2015 roku). W okresach świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy gospodynie domowe przygotowują wypieki, do których używają herbatników – w grudniu 2015 i marcu 2016 roku sprzedaż w liczbie opakowań w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrosła odpowiednio o 15 i 38 proc.

TOPOWE INDEKSY CIASTEK

W okresie między styczniem a listopadem 2016 roku największą sprzedaż ciastek w ujęciu wartościowym miały firmy Mondelez Polska, Bahlsen oraz Colian. Najpopularniejsze były produkty marek własnych, na które przypadało około 11 proc. transakcji. Z produktów markowych największe udziały w sprzedaży miały marki: Krakuski (około 10 proc. transakcji), Lu Petitki Lubisie (około 10 proc. transakcji), Delicje Szampańskie oraz Hit.

W rankingu rotacji dla listopada 2016 roku w sklepach spożywczych o powierzchni sprzedaży do 300 mkw. czołowe miejsca zajmowały:

  • Kopernik Katarzynki pierniki w czekoladzie 60 g
  • Lu Petitki Biszkopty 120 g
  • Hit z nadzieniem czekoladowym 220 g
  • Jeżyki Classic z bakaliami 140 g.

W okresie styczeń-listopad 2016 roku najwyższe udziały wartościowe były generowane przez wyroby firm: Colian (32 proc. wartości sprzedaży wafli familijnych), Dr Gerard (19 proc. wartości sprzedaży wafli familijnych) oraz E. Wedel.

TOPOWE INDEKSY WAFLI

W grudniu konsumenci częściej niż w ciągu całego roku decydują się na zakup Torcika Wedlowskiego – przed świętami w 2015 roku produkt ten odpowiadał za niemal dwa razy więcej transakcji niż miesiąc wcześniej. W rankingu rotacji dla listopada 2016 roku w małoformatowych sklepach spożywczych czołowe miejsca zajmowały:

  • Pryncypałki kakaowe 235 g
  • Wafle Familijne śmietankowe 180 g
  • Wafle Familijne kakaowe 180 g.

W listopadzie średnia wartość transakcji z waflami familijnymi wynosiła 4,50 zł.

Autor: Sylwia Neska, Centrum Monitorowania Rynku

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.