16.03.2017/09:56

Ciąża zatrudnionej tymczasowo – będą nowe przepisy?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, że pracownicy tymczasowej w ciąży nie będzie można zwolnić do czasu porodu, jeśli w ciągu trzech lat przepracowała miesiąc. Przedsiębiorcy walczą o dłuższy staż – podaje Rzeczpospolita.

W środę w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się spotkanie ekspertów w sprawie projektu ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Ma ono zaowocować ważną autopoprawką. Jak czytamy w Rzeczpospolitej, chodzi o przewidziane w noweli przepisy dające pracownicom tymczasowym po trzecim miesiącu ciąży przywilej przedłużenia ich umowy o pracę do dnia porodu. Skutki takiej zmiany będą miały ogromne znaczenie dla tysięcy agencji pracy tymczasowej. W zeszłym roku zatrudniały one przeszło milion osób. W tej grupie zdecydowaną większość stanowią młode kobiety.

Więcej w Rzeczpospolitej

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.