03.08.2016/12:45

Co czwarty Polak za zakupy za granicą płaci kartą

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Visa pokazują, że większość (82 proc.) Polaków wyjeżdżających za granicę zabiera ze sobą kartę płatniczą, a płaci nią przeszło jedna czwarta.

Wśród powodów korzystania z karty na wyjeździe najczęściej wskazywane są komfort i przyzwyczajenie – niemal 40 proc. badanych płaci kartą za granicą dlatego, że w ten sam sposób dokonuje płatności w kraju.

Znaczenie dla decyzji o zabraniu karty w podróż miał czas, jaki turyści zamierzali spędzić za granicą oraz liczba krajów, które chcieli odwiedzić. 86 proc. podróżujących na 2 tygodnie brało ze sobą kartę – to o 11 pkt. procentowych więcej w stosunku do tych, którzy wyjeżdżali na mniej niż tydzień (75 proc.). Z kolei spośród odwiedzających kilka krajów w czasie jednej podróży kartę zabierało ponad 90 proc. wobec niemal 80 proc. podróżujących do jednego kraju.

Biorąc pod uwagę liczbę płatności dokonywanych kartami podczas wyjazdów zagranicznych przez podróżujących Polaków w analizowanym okresie, przeszło 30 proc. z nich zapłaciło w ten sposób ponad 10 razy podczas jednego wyjazdu. 14 proc. badanych w podróży sięga w pierwszej kolejności po kartę, chcąc płacić tylko nią. Wśród tych, którzy podczas pobytu za granicą płacili kartą, 94 proc. regulowało swoje należności w ten sposób przynajmniej kilka razy na tydzień, a 25 proc. kilka razy dziennie. Niemal trzy czwarte badanych (72 proc.) jako główną cechę zachęcającą do korzystania z kart płatniczych za granicą wskazuje ich wygodę, z którą do czynienia mają na co dzień w Polsce. Jako konkretne powody korzystania z karty podczas wyjazdu najczęściej wskazywano komfort takich płatności (55 proc.) oraz przyzwyczajenie do nich (37 proc.).

Do niedawna wśród konsumentów żywe były obawy o powszechność akceptacji kart czy ich bezpieczeństwo. Obecnie osoby, które decydują się płacić za granicą gotówką, kierują się przede wszystkim przyzwyczajeniem oraz tym, że czują się pewniej mając ją przy sobie. Jedynie niewielka grupa badanych jako główny powód płacenia za granicą gotówką wskazała obawy o brak akceptacji karty (4 proc.) czy postrzeganie karty jako niebezpiecznej formy płatności (również 4 proc.).

Istotnym elementem odstraszającym od skorzystania z takiego rozwiązania jest niechęć konsumentów do szukania bankomatów (16 proc.) czy obawy o trudności w ich obsłudze, np. z uwagi na obcy język (15 proc.).

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.