06.09.2020/14:44

Co piąty Polak nie popiera noszenia maseczek w sklepach

Zasłanianie ust i nosa maseczką, przyłbicą czy chustą budzi coraz większe emocje. Większość osób rozumie potrzebę takiego obowiązku lub toleruje taką konieczność, ale co piąty respondent odpowiada, że nie popiera obowiązku noszenia maseczek w sklepach.

Na pytanie „Czy popierasz obowiązek noszenia maseczek w sklepach” 45 proc. osób badanych przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna, cytowany przez o2.pl, odpowiedziało „zdecydowanie tak”. Odpowiedzi „raczej tak” udzieliło 26 proc. osób, co w sumie daje 71 proc. popierających noszenie maseczek. Niewiele, bo proc. osób nie ma zdania na ten temat. Zdecydowanymi przeciwnikami osłaniania twarzy jest 11 proc. osób, natomiast 10 proc. raczej nie popiera takiego obowiązku. Razem daje to 21 proc. osób sceptycznie podchodzących do noszenia osłony nosa i ust.

Ponad połowa (57 proc.) ankietowanych opowiada się za karaniem osób nienoszących maseczek. „Zdecydowanie” popiera takie rozwiązanie 36 proc. osób, a „raczej” – 21 proc. co trzeci ankietowany (32 proc.) nie chce, aby za brak osłony w sklepie obowiązywały kary (15 proc. – „raczej’, „17 proc. – „zdecydowanie”. W temacie karania osób bez maseczek nie chce zajmować stanowiska 11 proc. osób.

W ostatnich dniach zrobiło się głośno o przypadkach nieobsłużenia w sklepach osób bez maseczek. Jedną z bardziej komentowanych sytuacji była wizyta aktora Tomasza Karolaka w sklepie Ikea, po której grupy „antymaseczkowców” umawiały się na zakupy w sklepach. W sobotę, 5 września 2020 r. przeciwnicy maseczek protestowali w Auchan w Krasnem. Według lokalnego portalu nowiny24.pl, protestowało 26 osób. „Kiedy klienci bez masek dostali jasno do zrozumienia, że nie zostaną obsłużeni przy żadnej z kas, zaczynali próbować nowych sposobów. Jeden z mężczyzn otworzył puszkę z napojem i podszedł do ekspedientki” – podaje serwis internetowy.

W Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna zadano Polakom pytanie, jak oceniają decyzje niektórych sklepów, żeby nie obsługiwać klientów, którzy nie zakładają maseczki. Większość respondentów popiera takie zachowanie. „Zdecydowanie pozytywnie” wypowiada się 38 proc., a „raczej pozytywnie” – 23 proc., co w sumie daje 61 proc. zwolenników. Raczej negatywnie (10 proc.) i zdecydowanie negatywnie (16 proc.) ocenia odmowę sprzedaży osobom bez maseczki 26 proc. ankietowanych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także