02.01.2017/09:13

Co się dzieje z eksportem polskiej żywności?

Eksport polskiej żywności, który był motorem polskiej gospodarki nawet w czasie największego kryzysu złapał zadyszkę. Już teraz widać, że w 2016 r. niższa będzie jego dynamika. Warto jednak zapytać, czy w całym mijającym roku eksport polski sektora rolno-spożywczego będzie na plusie?

Wstępne dane Ministerstwa Finansów (za MRiRW) pokazują niewielki spadek wartości eksportu żywności (o 0,5 proc.) po trzech kwartałach br. W ciągu dziewięciu miesięcy za granicę trafiły produkty o wartości 17,6 mln euro wobec 17,7 mln euro w roku poprzednim. Pogorszyło się też saldo handlowe.

Eksperci Banku Zachodniego WBK S.A. oczekują, że w IV kwartale eksport nieco przyspieszy i w całym roku będzie nieznacznie wyższy w porównaniu do 2015 r.

– Oczekujemy, że końcówka roku będzie lepsza. W czwartym kwartale sprzedaż zagraniczna artykułów rolno-spożywczy jest wspierana przez słabego złotego oraz wysoką podaż większości surowców rolnych. Naszym zdaniem, wartość eksportu całym 2016 r. wzrośnie o 1-3 proc., choć najprawdopodobniej będzie zbliżona do dolnej granicy przedziału – komentuje Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK S.A.

Jednocześnie eksperci BZ WBK podkreślają, że przedsiębiorców czeka dość trudny i pełen wyzwań 2017 r.

– W kontekście przyszłości branży niepokoi niepewność związana z wyhamowaniem dynamiki wzrostu eksportu w III kw. 2016. Także w 2017 r. jedną z najważniejszych kwestii będzie dalsza aktywność eksportowa, w tym dywersyfikacja eksportu i związany z tym rozwój relacji handlowych poza Europą. Na wspólnym rynku, który pozostanie dla nas głównym zagranicznym rynkiem zbytu, niestety prawdopodobnie nadal będziemy obserwować ataki, mające na celu dyskredytowanie jakości polskich produktów żywnościowych oraz inne formy przeciwdziałania umacnianiu się pozycji Polski – analizuje Grzegorz Rykaczewski.

I dodaje: – Dużym znakiem zapytania jest Brexit. Jeśli w 2017 r. ruszy formalny proces opuszczania Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, zwiększy się niepewność dużej części przedsiębiorstw, które lokują swoje produkty na tym jednym z najważniejszych dla polskiej branży spożywczej, rynku.

W 2015 roku wartość eksportu polskich produktów rolno-spożywczych zwiększyła się o 7,7 proc. do rekordowych 23,56 mld euro, a importu o 4,7 proc. do 15,85 mld euro. W rezultacie nadwyżka zwiększyła się do nienotowanej wcześniej wartości 7,71 mld euro wobec 6,74 mld euro w poprzednim roku.

Znaczenie sektora rolno-spożywczego w polskim handlu zagranicznym w 2015 r. było bardzo duże. Udział eksportu rolno-spożywczego w polskim eksporcie wyniósł 13,2 proc., a udział importu do 9,1 proc. Na eksport kierowane jest ok. 40 proc. polskiej produkcji rolno-spożywczej.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.