17.01.2017/10:26

Co to jest rolniczy handel detaliczny?

Rolniczy handel detaliczny to nowość, która weszła w życie 1 stycznia br. Dotychczas obowiązywało pojęcie bezpośredniej sprzedaży żywności. Obecnie taką formą mogą być objęte jedynie produkty zwierzęce. Wszystkie inne rolnicy będą mogli sprzedawać tylko „detalicznie”. Sprzedaż taka wiąże się z koniecznością spełnienia określonych wymogów.

Jak wyjaśnia portal farmer.pl, rolniczy handel detaliczny polega na zbywaniu konsumentowi finalnemu „żywności pochodzącej w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu podmiotu działającego na rynku spożywczym” – tak definiuje ten nowy rodzaj rolniczej działalności ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników.

Ustawa określa, że produkcja i zbywanie żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą być dokonywane w ilościach dostosowanych do potrzeb konsumentów i nie mogą stanowić zagrożenia dla bezpieczeństwa żywności i wpływać niekorzystnie na ochronę zdrowia publicznego. Działalność ta podlega nadzorowi organów odpowiednio Państwowej Inspekcji Sanitarnej albo Inspekcji Weterynaryjnej.

Sprzedaż musi być dokumentowana w sposób umożliwiający określenie ilości zbywanej żywności. Powinna być dokonywana bez pośredników, choć są wyjątki, np. sprzedaż podczas wystaw, festynów, targów lub kiermaszy.

Punkt rolniczej sprzedaży detalicznej powinien był odpowiednio oznakowany.

Obowiązujące przepisy są swego rodzaju kompromisem. W trakcie prac nad projektami przepisów dopuszczających sprzedaż bezpośrednią żywności pochodzenia niezwierzęcego rozważano uregulowania w praktyce dające rolnikom niemal całkowitą swobodę w tym zakresie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.