05.02.2019/00:00

Colian nie używa już do produkcji jaj z chowu klatkowego

Od 1 stycznia br. wszystkie jaja używane w zakładach produkcyjnych spółki Colian pochodzą z chowu ściółkowego. Według Stowarzyszenia Otwarte Klatki to pierwszy polski producent żywności, który wwycofał tzw. jaja "trójki".

Firma Colian, właściciel m.in. marek Jutrzenka i Solidarność, decyzję o całkowitym zaprzestaniu stosowania w produkcji jaj klatkowych podjęła we wrześniu 2018 r.oku. Uzasadnia to troską o dobrostan zwierząt i chęcią propagowania świadomych wyborów konsumenckich.

Proces zastąpienia tzw. jaj „trójek” surowcem pochodzącym z chowu ściółkowego trwał tylko cztery miesiące i, jak wyjaśnia Jan Kolański, prezes Coliana, został starannie przygotowany. – Zanim złożyliśmy deklarację o rezygnacji z jaj z chowu klatkowego w produkcji już od 1 stycznia br., sprawdziliśmy możliwości i terminy efektywnego wdrożenia tego zobowiązania w życie. Mamy sprawdzonych dostawców surowców wysokiej jakości, a proces technologiczny przy wymianie jaj na pochodzące z innego źródła nie wymagał modyfikacji. Nie było więc na co czekać – mówi Kolański.

Podkreśla, że rezygnacja z jaj z chowu klatkowego nie miała wpływu na ceny półkowe produktów Colian i ich  jakość.

Według danych Stowarzyszenia Otwarte Klatki, decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego podjęło ponad 110 firm. Większość złożonych przez nie deklaracji zakłada wycofanie jaj klatkowych do 2025 roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.