18.01.2019/11:29

Coraz lepiej na rynku pracy

Tak dobrze na rynku pracy jeszcze nie było. Przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach wyniosło w grudniu 5274,95 zł brutto - podaje money.pl, powołując się na dane GUS. Daje to na rękę około 3740 zł. 

Jak co roku grudzień jest miesiącem, w którym statystyki wynagrodzeń idą bardzo mocno w górę. W firmach zatrudniających co najmniej 10 osób średnia pensja wyniosła 5274,95 zł brutto. To oznacza nowy rekord. Jeszcze nigdy w statystykach GUS średnia płaca nie przekraczała 5000 zł brutto. Przed rokiem zabrakło do tej granicy zaledwie 27 zł.

W skali roku podwyżka wyniosła 6,1 proc. Dużo, choć poniżej średniej dynamiki z całego ubiegłego roku, a także poniżej oczekiwań. Średnia prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję ISBnews wskazywała na wynik na poziomie 7,34 proc. Poszczególne typowania wahały się jednak w przedziale 6,8-8,2 proc.

Choć nawet najwięksi pesymiści liczyli na większą podwyżkę, nie zmienia to faktu, że padła kolejna psychologiczna granica 5000 zł. Jeszcze 4 lata temu średnia płaca była poniżej 4000 zł, a po raz pierwszy przebiła 3000 zł w 2006 roku.

Czemu akurat w grudniu statystyki są tak dobre? Na ten miesiąc przypadają m.in. wypłaty premii i do wynagrodzenia doliczane są inne świąteczne bonusy, które zawyżają statystykę. Tym samym warto podkreślić, że tak dobrych statystyk nie uda się długo utrzymać. Jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, to zapewne styczniowe dane o wynagrodzeniach pokażą wyraźny spadek w okolice wyniku z listopada, a więc około 4960 zł. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.