07.09.2020/08:38

Coraz mniej sklepów spożywczych w Polsce. W pierwszym półroczu ubyło ich 470

Na koniec czerwca w Polsce działało o 470 sklepów ogólnospożywczych mniej, niż na koniec minionego roku - wynika z cytowanych w "Rzeczpospolitej" danych Bisnode Polska.

Zmalała także liczba placówek handlowych oferujących inny asortyment. Liczba sklepów odzieżowych i tekstylnych zmalała o 264, sklepów z odzieżą używaną o 162, księgarni o 93, a sklepów obuwniczych o 73. Ubyło również elektromarketów (67), sklepó mięsnych (45) i sklepów z meblami (37).

To kontynuacja trendu, z jakim mamy do czynienia od wielu lat. Jeszcze w 2019 r. w Polsce działało łącznie 371,8 tys. sklepów wszelkiej maści. W minionym roku było ich już tylko 258,6 tys., a na koniec pierwszego półrocza br. - zaledwie 257,1 tys.

"Rzeczpospolita" cytuje prognozy agencji Euromonitor International na 2020, które zakładają, że w sklepach z odzieżą i obuwiem sprzedaż w skali pełnego roku spadnie aż o 21,3 proc. To oczywiście głównie efekt pandemii covid-19. Ubytek sprzedaży w sklepach meblowych wynieść ma 11 proc., a w sklepach typu DIY - 10,1 proc.

Najnowsze dane pokazują, że powoli odbudowuje się ruch w centrach handlowych. ShopperTrakIndex, czyli indeks badający frekwencję w centrach handlowych, pokazuje, że w lipcu zmiana ruchu w centrach handlowych wyniosła -33 proc. w ujęciu rok do roku. Choć wciąż jest to istotny ubytek liczby klientów odwiedzających obiekty, to jednak poziom spadku ruchu jest wyraźnie mniejszy niż w poprzednich miesiącach.

Jeszcze w czerwcu liczba odwiedzin w centrach handlowych - mierzona przez ShopperTrakIndex - była o 41,5 proc. mniejsza niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. W maju spadek wynosił 60,3 proc., a w kwietniu, czyli w szczycie lockdownu polskiej gospodarki, gdy w większości galerii handlowych działały niemal wyłącznie sklepy spożywcze i apteki, spadek liczby odwiedzin wynosił aż 82,5 proc. rdr.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • On off 07.09.2020

    Zdjęcie z marketu Piotr i Paweł strzałem w punkt.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także