25.11.2020/09:54

Czeski miliarder ma ponad 40 proc. udziałów w Metro. Znacznie wzmocnił kontrolę nad grupą

Daniel Kretinsky poinformował, że posiada obecnie ponad 40 proc. udziałów w Metro. Pozwoli mu to wywrzeć jeszcze większy wpływ na kierunek niemieckiej grupy.

Jak podaje portal retaildetail.eu, w połowie września przedsiębiorca podjął kolejną próbę uzyskania pełnej kontroli nad Metrem poprzez swój fundusz inwestycyjny EP Global Commerce. Inwestor zaoferował 8,48 euro za akcję zwykłą (z prawem głosu) i 8,87 euro za akcję uprzywilejowaną (bez prawa głosu). Kierownictwo grupy Metro uznało tę ofertę za niedowartościowanie spółki i poradziło akcjonariuszom, aby ją odrzucili.

Jednak oferta była otwarta do 17 listopada, a niektórzy akcjonariusze zgodzili się: w ten sposób Daniel Kretinsky nabył 10,60 proc. akcji zwykłych i 1,84 proc. akcji uprzywilejowanych. Oznacza to, że Kretinsky, który posiadał już 29,99 proc. akcji zwykłych, zwiększył swój udział w głosach do 40,6 proc. Dodatkowo posiada obecnie 10,8 proc. akcji uprzywilejowanych, co uprawnia go do wyższej dywidendy.

Tym samym czeski miliarder znacznie wzmocnił swoją kontrolę nad Metro. Będzie miał teraz jeszcze większy wpływ na decyzje spółki, zwłaszcza na zgromadzeniach wspólników. Kolejne spotkanie zaplanowano na luty przyszłego roku. 

Przypomnijmy, że Daniel Kretinsky próbował przejąć Metro już w czerwcu 2019 r., ale nie udało się, głównie dlatego, że dwóch znaczących akcjonariuszy – Beisheim i Meridian – zdecydowanie sprzeciwiało się przejęciu.

Metro wyznaczyło w tym tygodniu dyrektora finansowego Christiana Baiera i dyrektora operacyjnego Rafaela Gasseta na tymczasowych współzarządzających z dniem 1 stycznia. Zastąpią obecnego CEO Olafa Kocha, który odejdzie z firmy pod koniec roku. Poszukiwania nowego prezesa są obecnie w pełnym toku.
 

Dodaj komentarz

Więcej na temat:

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także