30.08.2017/14:29

Cztery lata więzienia za korzystanie z torby foliowej na zakupy

Cztery lata więzienia albo 40 tysięcy dolarów grzywny. Taką karę można dostać w Kenii zanoszenie foliowej torby. Od 29 sierpnia obowiązuje tam najostrzejszy na świecie zakaz używania reklamówek z tworzywa sztucznego - informuje Interia.

Wydawałoby się, że w kwestii surowości restrykcji za przestępstwo związane ze sferą gospodarki Polska jest w czołówce, z karą do 25 lat więzienia za oszustwa podatkowe. Gdzie nam jednak do Kenii!

Zakaz jest nowy i na razie - jak informuje Interia za agencją Reuters - kenijska policja ma zostawić w spokoju obywateli i skupić się na producentach i sprzedawcach foliowych jednorazówek.

W Polsce planowane restrykcje mają być znacznie łagodniejsze. 5 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra środowiska. Projekt zakłada, że od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą oferowane za darmo w punktach sprzedaży. Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (opłata recyklingowa), która będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę. Według projektu opłata może wynieść maksymalnie 1 zł za sztukę.

Opłata nie będzie dotyczyła cienkich toreb używanych do pakowania np. warzyw i owoców.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • zirytowany klient 30.08.2017

    Dlaczego w sklepach NIE MOŻNA kupić toreb bawełnianych? W Polsce jak zawsze się NIE DA?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.