16.01.2020/16:18

Czwarty rok z rzędu rośnie liczba niewypłacalności firm w Polsce [RAPORT]

Pomimo znakomitej koniunktury gospodarczej, liczba firm, wobec których orzeczono niewypłacalność, rośnie w Polsce czwarty rok z rzędu. W ciągu trzech kwartałów 2019 r. było ich aż 757 – najwięcej w całej dekadzie – raport „Rozliczenia na rynku” firmy Euler Hermes.

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że pomimo wysokiego wzrostu PKB, a co za tym idzie wzrostu obrotów polskich firm, od czterech lat rośnie liczba firm, wobec których formalnie orzeczono niewypłacalność. Wynika z tego, że bieżące kwestie koniunkturalne nie pozostają bez wpływu, ale nie są decydujące. Czynnikiem decydującym jest model działalności wielu polskich firm, polegający na walce o wciąż rosnący rynek – i obroty – a nie o rentowność prowadzonego biznesu.

Nawet 80 proc. przypadków, gdy firma chyli się ku niewypłacalności, z perspektywy czasu dało się przewidzieć, chociaż ustalenie dokładnego momentu nie jest proste.

Niewypłacalności oznaczają wymierne straty dla dostawców, fiskusa i lokalnych społeczności. Zsumowany ostatni znany obrót tych firm, które upadły, to 14,35 mld zł. Zatrudniały one około 25,5 tys. osób.

Eksperci odnotowali powtarzalny trend, dotyczący grup przedsiębiorstw niewypłacalnych. Ich obroty do 2013 r. rosły w dwucyfrowym tempie (nawet 20-40 proc. r/r). W 2013 roku spadły średnio o kilkanaście procent. Od 2014 r. ponownie rosły, ale średnio tylko kilka procent rocznie do 2016 r., po czym ponownie spadły.

W minionym roku liczba niewypłacalności rosła niemal we wszystkich sektorach – sektorze wytwórczym, handlu, transporcie… W budownictwie pogorszenie (lub dopiero jego początki) miało miejsce później niż w innych branżach, ale III kwartał zdecydowanie nie należał do udanych.

Zwiększa się liczba niewypłacalnych producentów żywności – z kilku miesięcznie do aż 11 we wrześniu (przede wszystkim hodowla i przetwórstwo mięsa). W tej branży w minionym roku najgłośniejsze były problemy Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Firma popadła w długi i po kilkumiesięcznej walce stała się trwale niewypłacalna. Na początku grudnia 2019 r. zarządca komisaryczny spółki złożył uproszczony wniosek o ogłoszenie upadłości spółki. Trafił on do Sądu Rejonowego Katowice-Wschód.

Warto zwrócić uwagę na segment hurtowy. Choć wydawałoby się, że jest on już w znacznym stopniu skonsolidowany, liczba niewypłacalnych hurtowni wciąż rośnie. W trzech kwartałach minionego roku takich firm było aż 133.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Henryk 17.01.2020

    Kto 4 lata temu zagarnął władzę w Polsce ?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.