02.02.2020/11:19

Czy Polsce grozi stagflacja – komentarz eksperta

Stagflacja – połączenie znacznego spowolnienia gospodarczego z wysoką inflacją – może być zabójcze dla gospodarki. Ze stagflacji trudno wyjść bez radykalnych decyzji gospodarczych. Czy grozi nam to zjawisko?

– Stagflacja, to zjawisko bardzo niebezpieczne, ponieważ siły, które się pojawiają wzajemnie się wspierają. Zagrożenie stagflacją pojawi się w Polsce, jeżeli inflacja przestanie być pod kontrolą, wzrośnie do 6-7 proc. w skali roku – mówi w rozmowie z MarketNews24 Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych, były prezes GUS.

Zgodnie z danymi GUS, w 2019 r. PKB w Polsce wzrósł o 4,0 proc. wobec 5,1proc. w 2018 r. Spowolnienie konsumpcji (z 4,3 proc. w 2018 r. do 3,9 proc. w 2019 r.) i inwestycji (z 8,9 proc. do 7,8 proc.) również było czynnikiem hamującym wzrost PKB.

Natomiast inflacja CPI wzrosła w grudniu do 3,4 proc. r/r, wobec 2,6 proc. w listopadzie. Była wyższa od przewidywań analityków – konsensu rynkowy wynosił 2,9 proc.

Niebezpieczeństwo stagflacji wynika z powstania spirali inflacyjnej, gdy wzrost wynagrodzeń napędza podwyżki wynagrodzeń, co przenosi się znów na dalszy wzrost cen.

– W tej chwili zagrożenie stagflacją jest jednak czysto teoretyczne, ale powinny być podjęte działania przeciwdziałające dalszemu wzrostowi inflacji – ocenia Wyżnikiewicz.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.