12.03.2020/16:36

Czy sprzedawca może odmówić płatności gotówką?

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w placówkach handlowych oraz aptekach można zaobserwować obawę przed przyjmowaniem bilonu i banknotów. Pojawiają się żądania czy prośby o płatność wyłącznie kartą płatniczą - pisze gazetaprawna.pl.

Przepisy jasno stanowią, że na lepszej pozycji stoi nabywca. Oczywiście sprzedawca może prosić o płatność za pomocą terminalu płatniczego, niemniej jednak nie może zmusić konsumenta, czy też odmówić mu wydania towaru - pisze gazetaprawna.pl. Wszytko za sprawą przepisów ustawy o Narodowym Banku Polskim.

Zgodnie z art. 31 znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej są banknoty i monety. Natomiast według art. 32. znaki pieniężne emitowane przez NBP są prawnymi środkami płatniczymi na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa o z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych konstytuuje również obrót innymi środkami płatniczymi (kartami), jednak ustawa o NBP jest tu aktem bezwzględnie obowiązującym na terytorium RP.

Dlatego - jak podaje gazetaprawna.pl - banknoty i monety wydane przez NBP są prawnym środkiem płatniczym w naszym kraju. Sprzedawca, odmawiając zawarcia umowy, uzasadniając to tym, że nie przyjmuje gotówki, nawet z poważnego powodu (zarażenia koronawirusem) może się narazić na odpowiedzialność, wynikającą z art. 135 kodeksu wykroczeń.

Dodaj komentarz

4 komentarze

  • CovidPL111111 01.11.2020

    Ja robię tak, że najpierw biorę produkty, przy nabijaniu na kasę pakuje do reklamówki i jak nie przyjmują gotówki to darmowe zakupy i wychodzę z zakupami bez płacenia.

  • ekspedientka 13.03.2020

    ekspedientki w piekarniach czy sklepach spozywczych sa bardzo narazone na zarazenie sie koronawirusem , srednio zarabiaja 2500 zl ,za takie pieniadze narazaja zdrowie ich samych i ich rodzin . Zadne pieniadze nie sa tego warte a juz na pewno nie takie

  • internautka 13.03.2020

    a co z ekspedientkami , nikt o nich nie mysli,nie sa odgrodzone od klenta , klienci kaszla , kichaja , ekspedientki tez maja rodziny i sie boja ze przyniosa wirusa do domu ...

  • drwal120 13.03.2020

    Ale przepisy BHP jednoznacznie mówią że można odmówić pracy jeżeli jest jakie kolwiek zagrożenie zdrowia lub życia. Więc jeden przepis z drugim są przeciw sobie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.