07.11.2018/10:01

Czy to koniec grup zakupowych w handlu? Kontrowersyjna poprawka w Parlamencie Europejskim

Handel detaliczny i hurtowy w Unii Europejskiej zmieni się nie do poznania, jeśli wejdzie w życie nowa dyrektywa regulująca zasady współpracy pomiędzy dostawcami a handel wraz z poprawką zaproponowaną w październiku podczas prac komisji w Parlamencie Europejskim. Poprawka ta w praktyce... zakazuje łączenia się podmiotów detalicznych i hurtowych w grupy zakupowe.

Chodzi o poprawkę numer 56, która - w połączeniu z kilkoma innymi - oznaczałaby, że państwa członkowskie zapewniłyby "przynajmniej wprowadzenie" zakazu stosowania nieuczciwej praktyki handlowej polegającej na "dokonywaniu połączeń w grupy zakupowe handlu detalicznego i hurtowego" ("mergers are applied to form retail and wholesale purchasing groups"), co mogłoby skutkować jednostronnym narzuceniem przez nabywcę zmiany warunków umowy z dostawcą.

- Zakaz wspólnych zakupów (...) stoi w bezpośrednim konflikcie z unijnymi zasadami konkurencji i zagrozi egzystencji niezależnych detalistów - uważa Christian Verschueren, dyrektor generalny EuroCommerce, organizacji skupiającej organizacje zrzeszające sieci handlowe z 31 krajów Europy, w tym Polską Organizację Handlu i Dystrybucji (POHiD).

Grupy zakupowe to dziś w handlu chleb powszedni. Latem tego roku taki sojusz (na niektórych rynkach, w tym wypadku bez Polski i Chin) zawarły Carrefour i Tesco. W tym samym czasie Intermarche porozumiało się z Francap. Muszkieterowie wcześniej stracili swojego dotychczasowego partnera zakupowego, czyli Grupę Casino, która z kolei jest w trakcie tworzenia nowej grupy zakupowej Horizon razem z Auchan i Metro.

Największym europejskim sojuszem zakupowym pozostaje obecnie European Marketing Distribution, zrzeszająca firmy aż z 20 krajów Starego Kontynentu, a także z Australii i Nowej Zelandii. Łączne obroty firm wchodzących w skład EMD przekraczają 184 mld euro. To m.in.: Asda, Kaufland (w niektórych krajach), Markant, Woolworths i Lenta.

Również polskie sieci handlowe i hurtownicy zrzeszają się w grupach zakupowych, z różnym skutkiem. Jak informowaliśmy w marcu br., w stan likwidacji postawiona została Grupa Handlowa PL Plus, w skład której wchodziły Piotr i Paweł, Topaz, Bać-Pol i Polomarket. Podobny los spotkał projekt o nazwie Handel Polski, w który zaangażowany były Grupa Specjał, Delko i PT Dystrybucja. Jednak na rynku wciąż znaleźć można kilka mniejszych grup zakupowych, takich jak np. Polska Grupa Zakupowa Kupiec.

Niemieckie organizacje zrzeszające sieci handlowe ostro skrytykowały członków komisji w Parlamencie Europejskim, który poprawki kontrowersyjną poprawkę do dyrektywy regulującej zasady współpracy pomiędzy dostawcami a handlem. Dyrektywa ta w założeniu ma chronić dostawców produktów rolnych przed nieuczciwymi praktykami sieci handlowych, jednak po wprowadzeniu szeregu poprawek może zagrozić modelowi biznesowemu zarówno zorganizowanych przedsiębiorstw handlowych, jak i tych skupiających niezależnych detalistów.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • handel 07.11.2018

    Nie ma jak Politycy ustanawiają prawa , poprawiają ekonomię i zjedli wszystkie rozumy , za niedługo to nie tylko trzeba będzie emigrować z Polski ...... najlepiej będzie pójść na zasiłek i pozostać na garnuszku Uni Europejskiej ....tylko kto napełni ten garnuszek , bo Rolnicy w całej Europie podatków bardzo nie lubią płacić

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.