07.11.2018/10:01

Czy to koniec grup zakupowych w handlu? Kontrowersyjna poprawka w Parlamencie Europejskim

Członkowie komisji w PE opowiedzieli się za powołaniem zespołu negocjacyjnego, którego zadaniem będzie wypracowanie kompromisu. Procedowana dyrektywa ma m.in. zakazać sieciom handlowym rezygnowania w ostatniej chwili z dostaw łatwo psujących się produktów. Niedozwolone byłoby również wydłużanie terminów płatności za dostarczony towar. Największe kontrowersje budzi jednak zaproponowana w PE poprawka, która zakazuje łączenia się podmiotów detalicznych i hurtowych w grupy zakupowe.

EuroCommerce krytykuje najnowszą poprawkę, argumentując, że oznacza ona objęcie dodatkową ochroną największych producentów rolnych. W ocenie EuroCommerce, dostaliby oni do rąk narzędzie pozwalające na nieuzasadnione podwyżki cen pod groźbą wstrzymania dostaw.

Diametralnie różne jest stanowisko Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Producentów Żywności (BVE). – Wysoki stopień koncentracji w branży handlu detalicznego artykułami spożywczymi niejednokrotnie prowadzi do tego, że dostawcy stają pod ścianą i są obligowani do uiszczania rożnego rodzaju dodatkowych „opłat marketingowych” – mówi Peter Feller, zastępca dyrektora generalnego BVE.

Podkreśla on, że faktycznym powodem wprowadzenia dyrektywy jest zapewnienie ochrony niewielkich gospodarstw rolnych. Zdaniem Komisji Europejskiej zbyt często stoją one w niekorzystnej sytuacji w negocjacjach z sieciami hipermarketów i supermarketów. Szacuje się, że w Europie straty ponoszone z tego tytułu przez rolników wynoszą prawie 11 mld euro rocznie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • handel 07.11.2018

    Nie ma jak Politycy ustanawiają prawa , poprawiają ekonomię i zjedli wszystkie rozumy , za niedługo to nie tylko trzeba będzie emigrować z Polski ...... najlepiej będzie pójść na zasiłek i pozostać na garnuszku Uni Europejskiej ....tylko kto napełni ten garnuszek , bo Rolnicy w całej Europie podatków bardzo nie lubią płacić

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.