20.01.2021/17:11

Dane NBP nie pozostawiają złudzeń – Polacy są wygodni i jeśli płacą kartami, to głównie zbliżeniowo

Z najnowszego raportu NBP wynika, że opcja zbliż i zapłać staje się w naszym kraju coraz popularniejszą, by nie powiedzieć, że dominującą metodą regulowania płatności przy użyciu kart. W III kwartale 2020 roku liczba transakcji tego typu przekroczyła 1,5 mld. 

Jak podaje portal PRNews,pl, w poprzednim kwartale liczba ta była o 29 proc. niższa (wynosiła 1,171 mld, podczas gdy miesiącach lipiec-wrzesień osiągnęła 1,516 mld). Oznacza to, że transakcje robione zbliżeniowo stanowią już blisko 95 proc. wszystkich płatności bezgotówkowych. W miesiącach kwiecień – czerwiec odsetek ten wynosił prawie 93 proc.

Polacy robią też płatności tego typu coraz bardziej odważnie. Całkowita wartość bezgotówkowych transakcji zbliżeniowych wzrosła w III kwartale roku o 20 proc. i zamknęła się kwotą 86,4 mld zł. W kwartale poprzednim kwota ta była o 14,3 mld zł niższa. Jednocześnie nieznacznie spadła średnia wartość pojedynczej transakcji – z 61,6 zł w kwartale III do 57 zł w kwartale II. 

Kart umożliwiających dokonywanie płatności zbliżeniowych wydanych zostało na koniec września 2020 roku już 37,8 mln. Oznacza to, że królują one na rynku, ponieważ stanowią prawie 88 proc. wszystkich kart płatniczych używanych w naszym kraju. Gdy dodamy do tego inne zbliżeniowe instrumenty płatnicze bazujące na kartach płatniczych (w tym np. karty zainstalowane w telefonie), to liczba ta wzrasta do ok. 42,5 mln. 

Z raportu NBP wynika również, że w III kwartale roku wzrosła liczba transakcji dokonywanych kartami w internecie. Na koniec września 2020 roku odnotowano ich 38 mln, co oznacza skok o 13 proc. w porównaniu do danych z końca czerwca 2020 roku.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także