27.09.2021/14:25

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen dla WH.pl o planach przejmowania sieci spożywczych na polskim rynku detalicznym

Choć PKN Orlen zamierza mocno zintensyfikować rozwój w obszarze sprzedaży detalicznej, to najwyraźniej nie jest zainteresowany akwizycjami sieci spożywczych, które mogłyby wesprzeć ekspansję konceptów takich jak O!Shop czy Orlen w Ruchu poza stacjami paliw. - Nie ma takich planów - deklaruje w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

- Teraz najważniejszym procesem jest akwizycja Lotosu i PGNiG. To są najważniejsze procesy, które powinniśmy niebawem skończyć - dodaje Daniel Obajtek, ucinając temat.

Kwestia potencjalnego przejęcia sieci spożywczych przez Orlen powraca od lat jak bumerang w kuluarowych rozmowach wśród przedstawicieli branży handlowej. Ostatnio takie plotki nasiliły się w związku z tym, że Grupa Carrefour sonduje możliwości opuszczenia Polski, by skupić się na innych rynkach. O ile Tesco (które lada moment finalnie pożegna się z naszym rynkiem) nigdy nie było uznawane za łakomy kąsek dla Orlenu, o tyle w przypadku Carrefoura dałoby się znaleźć pewne synergie.

- Obecnie nie mamy potwierdzenia, że Carrefour faktycznie jest zdecydowany na sprzedaż polskich aktywów, bo spółka tego jednoznacznie nie deklaruje - mówi portalowi wiadomoscihandlowe.pl Grzegorz Kozieja, dyrektora Biura Analiz Sektora Rolno-Spożywczego Banku BNP Paribas. - W przypadku zmaterializowania się hipotetycznego scenariusza takiego wyjścia, możemy mieć do czynienia ze sprzedażą całości aktywów, ale też ich podziałem i sprzedażą kilku nabywcom (np. innym sieciom, funduszom, przedsiębiorstwom z innych branż) lub też sprzedażą części aktywów. Nie można również wykluczyć zainteresowania nabyciem dostępnych aktywów w handlu detalicznym przez np. właściciela państwowego - dodaje ekspert.

Orlen nie ukrywa, że chce budować nowoczesną sieć sklepów convenience Orlen w Ruchu, m.in. na bazie części lokalizacji pozyskanych wraz z nabyciem dystrybucyjnej firmy Ruch. Z kolei Carrefour zarządza drugą pod względem wielkości siecią convenience w Polsce  - takich placówek (rozwijanych głównie we franczyzie), według ostatnich danych sprzed kilku miesięcy, jest już około 720 (Carrefour Express i Globi). To ponad 10 razy mniej od lidera rynku, Żabki. Jednak konkurencja w formacie jest niewielka, a Orlen potencjalnie mógłby ją nakręcić.

Do Carrefoura należy także sieć ponad 40 stacji paliw w Polsce, ulokowanych głównie przy hipermarketach i galeriach handlowych sieci. One także mogłyby być interesujące dla Orlenu.

Oprócz tego w skład sieci convenience Carrefoura wchodzi około 80 sklepów ulokowanych na stacjach paliw. Firma współpracuje w tym obszarze z takimi podmiotami jak Total, Shell, Avia/Unimot, Wasbruk, GreenPoint czy PitStop. Wchłonięcie tej części biznesu przez Orlen niemal na pewno doprowadziłoby do zerwania tych partnerstw; trudno bowiem spodziewać się, by operatorzy stacyjni współpracowali ze swoim głównym konkurentem w kraju, dzieląc się z nim zyskiem.

Carrefour ma także know-how w zakresie prowadzenia sprzedaży internetowej - zarówno żywności, jak i non-foodu. Orlen do dziś nie otworzył pełnoprawnego e-sklepu z ofertą znaną ze stacji. Nie istnieje także na rynku food delivery. W tym zakresie kompetencje i narzędzia pozyskane podczas ewentualnego kupna Carrefoura mogłyby przynieść niemal natychmiastowe, pozytywne efekty.

Odrębną kwestią są hiper- i supermarkety Carrefoura, które stanowią największą część biznesu francuskiej grupy w Polsce. To formaty sklepowe, które od lat borykają się z trudnościami (dotyczy to zwłaszcza hipermarketów), ustępując pola i tracąc udziały na rzecz dyskontów i sklepów convenience. Trudno wyobrazić sobie, co miałby zrobić z nimi Orlen, gdyż nie pasują one raczej do profilu jego działalności.

Orlen, gdyby jednak okazał się zainteresowany Carrefourem, nie byłby pierwszym operatorem paliwowym chętnym do akwizycji francuskiej firmy. Na początku 2021 r. o przejęcie Carrefoura (nie samego polskiego oddziału, lecz całej Grupy Carrefour) starało się kanadyjskie Alimentation Couche-Tard, do którego należy sieć stacji Circle K, obecna także w Polsce. Transakcja została jednak storpedowana przez francuski rząd, który dał wyraźnie do zrozumienia Kanadyjczykom, że zablokuje ewentualne przejęcie w oparciu o przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Sprzedaż Carrefoura w ciągu trzech pierwszych miesięcy 2021 r. na polskim rynku wyniosła 494 mln euro. W drugim kwartale sieć wygenerowała sprzedaż na poziomie 505 mln euro - przychody były wyższe o 5,4 proc. niż w analogicznym okresie rok wcześniej, przy aktualnych kursach wymiany walut. Z kolei przy stałym kursie wymiany walut sprzedaż wzrosła o 6 proc.

Według ubiegłorocznej "Listy 500" dziennika Rzeczpospolita (zestawienie uwzględniające wyniki za 2019 r.) Carrefour Polska był dziewiątym największym pod względem przychodów podmiotem na rynku handlu FMCG w Polsce, z 8,3 mld zł przychodów ze sprzedaży.

Obecnie w ramach całej sieci Carrefour w Polsce działa ponad 970 sklepów. Jeszcze w tym roku firma planuje przekroczenie symbolicznej granicy 1000 placówek w naszym kraju. Carrefour oficjalnie deklaruje, że nie zamierza wychodzić z Polski. - Będziemy kontynuować nasz rozwój w Polsce przez kolejne ćwierć wieku – powiedział niedawno serwisowi wiadomoscihandlowe.pl Jean-Francois Dohogne, dyrektor finansowy Carrefour Polska. Jednak w czerwcu 2021 r. francuski magazyn "Challenges" ujawnił, że szef Grupy Carrefour Alexandre Bompard rozpoczął poszukiwania chętnych na kupno polskiego (a także tajwańskiego) oddziału firmy.

Według "Challenges", proces rozpoczął się już kilka miesięcy wcześniej  odbywa się przy zachowaniu najwyższej dyskrecji. Do audytu dwóch krajowych oddziałów Grupy Carrefour wynajęta została firma KPMG. W komentarzu dla Reutersa Grupa Carrefour zadeklarowała, że rozważa "możliwość konsolidacji, zbycia lub przejęcia zagranicznych spółek zależnych", ale nie podjęła decyzji o sprzedaży aktywów. Rzeczniczka prasowa grupy wskazała, że Carrefour analizuje kondycję różnych krajowych oddziałów i zastanawia się nad możliwymi, przyszłymi działaniami konsolidacyjnymi, sojuszami lub dezinwestycjami.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • R.l 16.06.2022

  Z polskiej ręki będziesz jeść

 • Nicky 27.09.2021

  Po co pisowcy mają kupować Carrefoura jak przejęli całą Polskę i traktuyują jak prywatny folwark mimo, że to własność wszystkich Polaków. A Obajtek niech się rozliczy z ponad 30 nieruchomości (tyle ujawniono, nie wiadomo ile dobrze schował lub przekazał na słupy) - nie mia ł kasy na to wszystko. A ostatnio przelał na konto swojej firmy 60 milionów z jakiegoś szemranego pisowskiego funduszu.

 • Ewa 27.09.2021

  Sklep spożywczy - zakaz handlu.
  Orlen który sprzedaje wodę, alkohol, hotdogi, slodycze, papierosy, pierogi itp - otwarte

  Wiecie komu zależy na tym zakazie handlu w niedzielę? :)

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także