13.08.2018/11:55

Delikatna poprawa koniunktury, ale przyszłość nadal maluje się w czarnych kolorach

Według badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH w lipcu br. koniunktura nieco się poprawiła się. Jednak według ekspertów pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych słabnie. Oczekiwania przedsiębiorstw na najbliższą przyszłość są w dalszym ciągu pesymistyczne. Większy pesymizm cechuje oczekiwania firm  prywatnych.

Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND zwiększył swoją wartość w ciągu miesiąca o 0,3 pkt., do poziomu 1,5 pkt. Jest wyższy do wartości sprzed roku o 6,2 pkt. Spadek wartości wskaźnika odnotowały tylko firmy prywatne. Publiczne informują o wzroście jego wartości.

Zmniejszyły się salda poziomu produkcji, zapasów, sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Wzrosły salda zamówień i zatrudnienia. Utrzymują się różnice w ocenach firm prywatnych i publicznych, zarówno w ocenie sytuacji bieżącej jak i oczekiwań na najbliższą przyszłość.

Zmiany koniunktury były zróżnicowane w poszczególnych wyróżnionych przekrojach. W przekroju według głównych grup produktowych poprawę koniunktury odnotowano w produkcji półproduktów.

W pozostałych grupach miało miejsce pogorszenie koniunktury. Największe w produkcji dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. W przekroju według  wielkości firm poprawę odnotowano w firmach zatrudniających od 251 do 500 pracowników.

Największy spadek wartości wskaźnika koniunktury, o 3,7 pkt. miał miejsce w przedsiębiorstwach największych. W przekroju regionalnym poprawę koniunktury odnotowano w regionach  północno zachodnim, północnym, centralnym i wschodnim. Największa poprawa miała miejsce w regionie północnym. Największe pogorszenie zaś w województwie mazowieckim. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.