01.03.2023/16:11

Delko poprawia wyniki i zapowiada przyspieszenie rozwoju. Jednym ze środków do osiągnięcia tego celu mają być przejęcia

Grupa Delko – wiodący dystrybutor chemii gospodarczej, kosmetyków oraz artykułów higieny osobistej dla tradycyjnego handlu, a także posiadacz czterech sieci sklepów spożywczych pod szyldami A&K, Avita, Sedal i Słoneczko – opublikowała wyniki za ubiegły rok. Są one na tyle obiecujące, że zarząd spółki myśli o akwizycjach. 

Z danych opublikowanych przez Delko wynika, że jej zysk netto w 2022 r. wyniósł 28,52 mln zł (wobec 18,08 mln zł w roku 2021), czyli zwiększył się aż o 58 proc. Jej zysk operacyjny (EBIDA) wyniósł z kolei 48,29 mln zł (wobec 31,35 mln zł w roku 2021) i także wzrósł, tym razem o 54 proc.

Jeśli chodzi o sprzedaż ogółem, to po czterech kwartałach minionego roku osiągnęła ona wartość 880,7 mln zł. Sprzedaż za cztery kwartały roku 2021 była o 13 proc. niższa – wynosiła 779,7 mln zł. 

W 2022 roku Grupa Delko wypłaciła akcjonariuszom dywidendę za rok 2021 w kwocie: 0,80 zł za 1 akcję, co stanowiło 5,3 proc. wartości akcji na dzień uchwalenia dywidendy.

Zgodnie z dotychczasową tradycją, zarząd grupy planuje wypłacić akcjonariuszom dywidendę również za wyniki osiągnięte w roku bilansowego 2022/2023. Przy czym zapowiada, że postara się, aby wartość dywidendy w układzie procentowym przewyższyła oprocentowanie lokat bankowych. Ostateczną decyzja w tej sprawie ma podjąć Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy.

Delko wybiera się na zakupy

Dariusz Kawecki, prezes Grupy Delko w liście do akcjonariuszy stwierdził, że zarząd liczny na poprawę jej wyników finansowych w 2023 r. Uzasadnieniem dla dobrych prognoz ma być to, że główne przychody grupy pochodzą ze sprzedaży towarów pierwszej potrzeby. W tym: 29 proc. stanowi żywność, 28 proc. chemia gospodarcza, 17 proc. artykuły higieniczne, 17 proc. kosmetyki (głównie popularne, masowe), a 9 proc. drobne art. przemysłowe i gospodarcze oraz papierosy. "Nie zakładamy istotnej zmiany ilości sprzedaży tych produktów, a ze względu na inflację – zakładamy wzrost wartości wyrażanej w złotówkach" – czytamy w liście. 

Dariusz Kawecki stwierdził również, że ponieważ płynność finansowa grupy jest dobra, a zadłużenie zewnętrzne (jak na wskaźniki dla firm handlowych) relatywnie małe, zarząd Delko widzi dobrą perspektywę przyśpieszenia rozwoju grupy poprzez konsolidacje i przejęcia podmiotów branżowych, ale o dobrych parametrach ekonomicznych i biznesowych.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.