Delta walczy o pieniądze z Mariuszem Świtalskim. Spór związany z Małpką warty 340 mln zł
Trwa sądowa walka amerykańskiego Delta Capital Partners z Mariuszem Świtalskim, twórcą Biedronki, Żabki, Eurocashu, Małpki i Czerwonej Torebki - informuje "Puls Biznesu". W dzienniku czytamy, że dotychczas Delta uzyskała już dwa zabezpieczenia roszczeń.
Sprawę opisywaliśmy już kilkukrotnie na portalu wiadomoscihandlowe.pl. Delta Capital, do której należy Forteam Investments, tłumaczyła, że gdy w 2015 r. Forteam zakupił spółkę Małpka, właściciela sieci sklepów Małpka Express, Świtalski i jego Sowiniec Group zawarły z Forteam umowę gwarancyjną, "która gwarantowała Forteam uzyskanie minimalnej ceny sprzedaży w przypadku późniejszej odsprzedaży Małpka Express podmiotowi trzeciemu".
- Gwarancja taka była konieczna, by Forteam zawarł umowę nabycia. Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 roku, nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży, pomimo zaangażowania renomowanego, niezależnego banku inwestycyjnego, który przeprowadził profesjonalny proces sprzedaży - napisano w komunikacie prasowym Forteam z marca 2020 r.
Forteam wskazywał wówczas, że w związku z tym 28 grudnia 2018 r. powiadomił Mariusza Świtalskiego "o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej". - Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego - tłumaczyło Forteam w komunikacie.
Teraz, jak informuje "Puls Biznesu", Delta i Forteam pochwalić mogą się już dwoma zabezpieczeniami roszczeń przeciwko Świtalskiemu, jego rodzinie i powiązanym podmiotom. Dodatkowo 25 czerwca sąd w Poznaniu odrzucił zażalenie przedstawicieli biznesmena na pierwsze z tych zabezpieczeń. Zdaniem cytowanego przez gazetę Christophera DeLise, prezesa Delta Capital, to "dobrze wróży" sprawie sądowej. - Decyzja o odrzuceniu zażalenia wskazuje na zaufanie sądu do meritum naszych argumentów prawnych - twierdzi szef Delty.
W "PB" czytamy, że w ramach zabezpieczeń wierzytelności zajęto wierzytelności na rachunkach bankowych i ruchomości spółek powiązanych ze Świtalskimi. Ustanowiony został także przymusowy zarząd. Trzeci element zabezpieczeń to prawa majątkowe z certyfikatów inwestycyjnych Świtalski FIZ oraz z akcji Czerwonej Torebki.
źródło: "Puls Biznesu"
2 komentarze
-
03.07.2020
W końcu się doigrał . Nasze firmy , które przekręcił nie miały takiej siły przebicia , ale Amerykanie nie pozwolą sobie , żeby jakiś cwaniaczek robił z nich wariata .
Należy mu się za te wszystkie wałki jeszcze z czasów Elektromisu -
02.07.2020
Dobrze robią. Trzeba zabezpieczyć wszystko, co się da, bo ten człowiek dorabia się na cudzej stracie.
3