23.08.2016/15:52

Detaliści zapłacą 4 mld zł za wprowadzenie e-paragonów

Ministerstwo Rozwoju rozesłało do konsultacji społecznych rozporządzenie, które ma wprowadzić elektroniczne paragony. Celem jest uszczelnienie systemu podatkowego i ograniczenie szarej strefy, ale koszty idące w miliardy złotych poniosą właściciele sklepów.

Rozporządzenie zakłada, że od stycznia 2018 roku każdy przedsiębiorca będzie miał obowiązek tworzyć elektroniczne paragony i wysyłać informacje o transakcjach do urzędu skarbowego.

– Aby spełnić te wymagania, firmy będą musiały zmienić kasy fiskalne na takie, które obsłużą system zbierania i przesyłania danych do urzędu. Są to nieprawdopodobne koszty dla biznesu, bo kas fiskalnych używa się w wielu branżach. Z naszych szacunków wynika, że polscy przedsiębiorcy zapłacą za wymianę kas ok. 4 mld zł – komentuje Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.

Jego zdaniem największe sieci wielkopowierzchniowe czy sieci dyskontów udźwigną taki wydatek, ale dla pojedynczych sklepów będzie to zabójcza kwota. – Kupno nowej kasy za ok. 2 tys. zł to zbyt wysoki koszt dla rodzinnego sklepu, może to doprowadzić nawet do zamknięcia przedsiębiorstwa. Dodatkowo obciążeniem będzie obsługa całego systemu i jego bezpieczeństwo. Ponadto jest wiele sklepów nieskomputeryzowanych, np. prowadzonych przez osoby starsze. Ta ustawa najbardziej uderzy w tradycyjny handel, a zyskają na tym producenci kas – dowodzi Waldemar Nowakowski.

Według danych Ministerstwa Finansów w Polsce jest ok. 2 mln kas fiskalnych. Koszt urządzenia spełniającego wymagania resortu to ok. 2 tys. złotych. Do tego należy dodać koszty integracji – zakup modułów transmisyjnych do obecnych kas może być rozwiązaniem tylko teoretycznym, bo zapewne starsze kasy mogą mieć problem z kompatybilnością. Przykładowa sieć mająca ok. 100 sklepów, a w każdym 6 -7 kas, poniesie wydatek ok. 1 mln zł. Mniejszy niezrzeszony sklep, który ma 2-3 kasy, będzie musiał przeznaczyć na ten cel ok. 6 tys. zł.

Jeśli ten artykuł był interesujący zapisz się na codzienny, darmowy newsletter portalu wiadomoscihandlowe.pl. Bądź na bieżąco! Wystarczy kliknąć ten link i wpisać swój adres e-mail!

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.