23.01.2020/14:47

Dino Polska ukarane przez UOKiK za przejęcie sklepów bez zgody urzędu!

Sieć supermarketów Dino Polska przejęła bez zgody część mienia spółki Domex-Kuśnierek - twierdzi UOKiK. Urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości 100 tys. zł.

Jak tłumaczy UOKiK, 21 grudnia ubiegłego roku właściciel Dino zgłosił do urzędu zamiar nabycia części mienia należącego do Domex-Kuśnierek – 12 sklepów. We wniosku spółka poinformowała, że przewidziała trzy etapy tej transakcji: nabycie nieruchomości, wynajęcie jej spółce Domex-Kuśnierek oraz po uzyskaniu zgody prezesa UOKiK przejęcie materialnych i niematerialnych składników tych sklepów.

- Urząd uznał, że już w dniu złożenia wniosku spółka Dino Polska była właścicielem 12 sklepów prowadzonych na podstawie najmu przez Domex-Kuśnierek. Mieściły się one: Koźminku, Rudnej, Nowym Miasteczku, Grębocicach, Siedlcu, Gołaszynie, Osiecznej, Lipnie, Żerkowie i Jutrosinie oraz Prusicach i Krzywiniu. Ponadto na podstawie umowy franczyzowej Dino kształtowało ceny sprzedawanych towarów oraz warunki dostawy i sprzedaży - czytamy w komunikacie UOKiK.

Sieć Dino Polska nabyła te sklepy bez wymaganej uprzedniej zgody organu antymonopolowego - twierdzi UOKiK. Za naruszenie prawa ochrony konkurencji urząd nałożył na spółkę karę finansową w wysokości 100 tys. zł.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do UOKiK, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce. Kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji wynosi do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy osiągniętego w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Samodzielnie przeprowadzenie koncentracji bez uzyskania zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest naruszeniem przepisów ustawy antymonopolowej.

Od decyzji spółce przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Poprosiliśmy sieć Dino o komentarz tej sprawie, jednak spółka odmówiła komentarza. Dino nie zamierza zabierać oficjalnego stanowiska w tej kwestii, nie poinformuje zatem, czy zamierza się odwołać od decyzji UOKiK.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • Niesamowite 11.02.2020

  100 tyś zl z perspektywy Dino to na waciki.
  Żart jakiś.
  50 000 000 zł zysku na miesiąc a UOKiK dał im 100 000 zł Buahahaha

 • Lukas 24.01.2020

  Patologia że w wolnej gospodarce trzeba pytać urzędnika czy można robić biznes

 • Bakbar 24.01.2020

  baaaarrrrdzo łagodnie jak za 12 sklepów z których to sklepów lub nieruchomości po optymalizacji w perspektywie lat zapewne wyciągną miliony ot drobne za olanie ciepłym moczem UOKiK

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.