03.06.2020/09:20

Do kogo należą marki Tymbark, Kotlin i Włocławek? Wiceminister przekonany, że do zagranicznych firm

Artur Soboń, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych nadzorującym tworzenie Polskiej Grupy Spożywczej, popisał się we wtorek niewiedzą w zakresie tego, do kogo należą tak znane marki, jak Kotlin, Włocławek czy Tymbark.

Przedstawiciel resortu na antenie Polskiego Radia 24 stwierdził, że "mamy taką sytuację, że przez długie, długie lata od początku lat 90. pozbywaliśmy się zakładów, które są najbardziej rozpoznawalnymi markami w Polsce, takie jak Kotlin, Pudliszki, Włocławek, Tymbark, itd.".

Spośród czterech wymienionych brandów jeden (Pudliszki) należy do amerykańskiej Grupy Heinz, ale już trzy pozostałe znajdują się w portfolio... polskiego Maspeksu. Firma z Wadowic przejęła w 1999 r. markę Tymbark, a z kolei prawa do brandów takich jak Kotlin i Włocławek zakupiła w 2014 r.

Wiceminister Soboń na antenie Polskiego Radia 24 tłumaczył, że "te firmy, które zostały przejęte przez najczęściej obcy kapitał, przez różnego rodzaju fundusze, dzisiaj zarabiają bardzo dobre marże i dają zyski swoim właścicielom". - Na dominującej pozycji koncernów zagranicznych traci rolnik, który nie ma dzisiaj dobrej perspektywy sprzedaży swoich produktów po dobrej cenie - powiedział polityk.

Kilka godzin po wpadce Sobonia Ministerstwo Aktywów Państwowych wydało w komunikat, którego celem było skorygowanie wypowiedzianych przez przedstawiciela resortu słów. W komunikacie przedstawiono następujący cytat Sobonia: "Takie marki jak np. Kotlin, Włocławek, Lubella, Łowicz czy Tymbark trafiły w ręce jednej prywatnej firmy, która należy do polskiego kapitału. Marki są rozpoznawalne i dobrze się rozwijają. Na takich właśnie przykładach chcemy się wzorować przy tworzeniu naszego holdingu".

Zarazem MAP podkreśliło w komunikacie, że "wiele powszechnie rozpoznawalnych polskich marek sektora rolno-spożywczego zostało na skutek przekształceń własnościowych przejętych przed laty przez obcy kapitał. Spowodowało to, że Polska bezpowrotnie utraciła nad nimi kontrolę".

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • wyborca 08.06.2020

  Minister Mamoń się nazywa, proszę skorygować ;-)

 • Dajcie spokój 06.06.2020

  Następny polityk geniusz.

 • Żałosne 04.06.2020

  Ale w TVP i RM poszło...

 • oko 03.06.2020

  ~podatnik dlaczego niekompetentni? stadniny uratowali?

 • podatnik 03.06.2020

  kolejny, niezaprzeczalny, wręcz koronny dowód na to, że politycy to ludzie skrajnie niekompetentni by nie rzecz głupi, otrzymujący wprost nieproporcjonalne wynagrodzenie, do swoich umiejętności i wiedzy.

 • 99 03.06.2020

  gang Olsena

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.