06.07.2018/15:09

Do prawdziwej wojny handlowej USA-Chiny wciąż jeszcze daleko [OPINIA]

Brak reakcji światowych rynków finansowych na wprowadzenie przez administrację Donalda Trumpa ceł na niektóre wyroby importowane z Chin nie powinien być niespodzianką. Import USA z Chin w 2017 roku wyniósł 505,6 mld dolarów, średniorocznie w ostatnich czterech latach 480 mld dolarów, więc jak na razie amerykańskie cła dotyczą tylko około 6 proc. tego importu – uważa prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Administracja prezydenta Trumpa zapowiada co prawda podniesienie zakresu towarów objętych cłami, jednak nadal tylko do poziomu około 10% całego importu. W dodatku cła są umiarkowanie wysokie. 

– O prawdziwej wojnie handlowej można by mówić wtedy, gdyby cła były znacznie wyższe niż są teraz i gdyby obejmowały cały lub niemal cały import. Eksport USA do Chin w 2017 r. wyniósł 130,4 mld dolarów, co stanowiło zaledwie 0,67 proc. amerykańskiego produktu krajowego brutto. Obłożenie przez Chiny nawet całego tego importu cłami będzie miało marginesowe znaczenie dla amerykańskiej gospodarki. Z drugiej strony, eksport Chin do USA w 2017 r. stanowił, według kursu rynkowego juana, 4,1 proc. chińskiego PKB. Tym niemniej, zmniejszenie tego eksportu o jakieś 10-20 proc. nie byłoby dużym uderzeniem w gospodarkę Chin. Tylko w przypadku prawdziwej wojny handlowej spadek eksportu mógłby być znacznie głębszy i skutki dla gospodarki chińskiej byłyby już odczuwalne. Ale nawet wtedy nie powinno to prowadzić do znaczącego kryzysu w gospodarcze światowej – przekonuje prof. Gomułka.

Zdaniem eksperta BCC, prezydent Trump, w swoich publicznych komentarzach, jest pod wrażeniem faktu, że  w roku 2017 deficyt USA w handlu ze światem wyniósł 566 mld dolarów, z tego z Chinami aż 375 mld. Chiny są oskarżane od lat o to, że subsydiują swoich eksporterów na dużą skalę poprzez zaniżanie kursu swojej waluty, a także o przechwytywanie przez ich przedsiębiorstwa amerykańskich wartości intelektualnych, formalnie chronionych patentami.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.